Kotil neden seçilemedi?

İlk defa kamuoyunun gündemine ben meseleyi taşıdığımdan, galiba devamını da getirmem gerekiyor. Bilindiği üzere Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu görevdeki 11 yıllık rekorunu Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği (IATA) başkanlığına taşımak istiyordu. Bunun için de epeyce kulis faaliyeti yaptı, ama sanıyorum önemli oranda siyasi mülahazalardan ve Batı’nın son dönemlerdeki Türkiye’ye olan bakışından dolayı seçilemedi. Üstelik Kotil, IATABaşkanlığı için istenen kriterlerin neredeyse tamamında, rakiplerine göre açık ara önde olmasına rağmen.

IATA Başkanlığı için en önemli kriterlerden birisi olarak başarılı bir şirketin CEO’su olmak öne çıkıyordu. THY’nin başarısı ortada. Son 10 yıllık sürece bakıldığında 7-8 basamak atlayarak Avrupa’nın iki numaralı şirketi oldu. Öte yandan Kotil’in rakibi olan Air France-KLM CEO’su Alexandra de Juniac ve şirketinin başarısı da THY ile kıyaslanacak durumda değil.

Önceki gün IATA Yönetim Kurulu toplanıp Kotil-Juniac ikilisini oylayıp neticeyi açıkladığında, sektörün en büyük karar mercii, dünya hava taşımacılığının yüzde 90’ına hitap eden IATA’nın başına bir Türk’ün istenmediği gerçeği de ortaya çıkmış oldu.

Seçimin ana oyuncusu Alman Lufthansa, THY ile Star Alliance’ta aynı ittifak çatısı altında olmasına rağmen, Air France’ın başını çektiği rakip grup Skyteam’in adayını desteklemesi de manidar. Anlaşılan oyun devam ederken, Batılı cephe siyasi davranarak seçim kriterlerinde değişikliğe gitmiş. Ya da bilmediğimiz başka ittifaklar söz konusu…(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. TABİKİ SECMEZLER ZİRA SAYIN TEMEL KOTİL BU ANLAMTA TARTIŞMASIZ BİR KİŞİLİKTİR BENCE ONUN AYARINDA VE YÖNETİCİLİK VASFINDA İKİNCİ BİR KİŞİLİK DAHA YOKTUR YAZIK OLDU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.