Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSivil Havacılıkİbadet şalını yere koymayı reddettikleri için uçaktan atıldı

İbadet şalını yere koymayı reddettikleri için uçaktan atıldı

Roberto ve Elana Birman kutsal kabul ettikleri ibadet şalını yere koymayı reddettikleri için American Airlines’a ait uçaktan atıldı.

American Airlines’a ait bir uçuşta kutsal saydıkları ibadet şallarını yere koymayı reddettikleri için uçaktan atılan Yahudi çift havayoluna dava açtı.

70’lerindeki Roberto ve Elana Birman çifti, iddialarına göre olay meydana geldiğinde ağustosta, 332 sefer sayılı uçuşla Miami’den New York’a gidecekti.

İddiaya göre bir kabin memuru, Roberto’nun talit çantasını, yani içinde dua kitabının ve ibadet şalının bulunduğu yaklaşık 21 cm x 21 cm boyutlarındaki şeffaf plastik torbasını baş üstü dolabından çıkardı ve kime ait olduğunu sordu.

Çift çantanın kendilerine ait olduğunu belirtince uçuş görevlisi iddiaya göre çantayı Roberto’nun kucağına attı ve koltuğunun altına koymak zorunda olduğunu söyledi.

Roberto, Ortodoks bir Yahudi olarak şalı yere koyamayacağını görevliye söylediğini, “Bu dini bir eşya, koltuğun altına konamaz” diye açıklama yapıp kipasını göstermek için beyzbol şapkasını çıkardığını iddia ediyor.

Fakat çiftin iddiasına göre uçuş görevlisi bunun önemli olmadığını söyledi. New York Post’a konuşan Roberto “Bana bağırıyor ve beni suçluyordu.”

“Amerika’da bunun başıma geldiğine inanamadım. Bu eşyaları dua etmek için her gün kullanırız.”

Görevlinin dediğini yapmayı reddeden çift, nihayetinde uçaktan indirildi. Elana olayı “utanç verici” diye niteledi ve yaşananlar karşısında eşinin “harap olduğunu” sözlerine ekleyerek “Kimse tek kelime etmedi. Kimse bizi savunmadı” dedi.

52 yıldır evli ve 5 çocuk sahibi çift, Roberto’nun teslim edilen bagajlarına koydukları diyabet ilaçlarını alamadıklarını ve American Airlines’ın geceyi geçirmeleri için kalacak yer bulmalarına hiç yardım etmediğini söyledi.

Şimdi açıkça belirtilmemiş zararlar için taşıyıcı firmaya dava açıyorlar.

Avukatları Brad Gerstman “Müvekkillerim, American Airlines çalışanlarının önyargıları ve katıksız duyarsızlıkları yüzünden, güvenlikle hiçbir ilgisi olmayan sebeplerle uçuştan atıldı” dedi.

“Uçuş görevlisi ve pilotun davranışı mantıksız olduğu kadar saldırgandı.”

Bir şirket sözcüsüne göre American Airlines dava dosyasını inceliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...