Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Baykar Makina’nın hayata geçirmek istediği reaktif savaş uçağı projesini duyurdu. Projede, Ukrayna’dan gelecek savaş uçağı motorunu temel alınacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Afyonkarahisar’da termal bir otelde düzenlenen Türkiye-Ukrayna Ekonomik İş Forumu’na katıldı. Etkinliğin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bodnar, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma sanayi alanındaki işbirliğinin 3 aşamalı seyrettiğini kaydetti.

BAYKAR MAKİNA, UKRAYNA İLE REAKTİF SAVAŞ UÇAĞI PROJESİNİ YÜRÜTECEK

Bodnar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir ay önce İstanbul’da SAHA EXPO Fuarı düzenlendi. Bu fuar kapsamında birkaç anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalara istinaden birkaç motor, Baykar Makina’nın üretmiş olduğu ürünler için satın alınacak. Şu anda bilindiği gibi Türk ordusunun envanterine alınmış Akıncı’da Ukrayna motorları var. 

Birinci anlaşma, Akıncı için birkaç motorun satın alınmasıyla ilgili.

İkinci anlaşma ise Akıncı için güçlendirilmiş motorun alınmasıyla ilgili. 

Üçüncü anlaşma ise Ukrayna’daki savaş uçağı motorunu temel alarak Baykar Makina’nın hayata geçirmek istediği reaktif savaş uçağı projesidir.

O yüzden aslında pek çok potansiyelimiz söz konusu. Eminim ki teknoloji, Ukrayna’nın tecrübesi Türkiye için de faydalı olacaktır. Sadece savunma sanayi değil sivil havacılıkta, uzay teknolojilerinde, gemi inşasında ve diğer alanlarda da iş birliğimiz bulunuyor.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.