ICAO liderliğindeki bir çalışma grubu, COVID-19 salgınını devam ederken seyahat prosedürlerini gözden geçirmek için bir taslak olmak üzere geliştirilen ilk kılavuzu yayınladı ve ay sonuna kadar kapsamlı bir protokol setini de hazırlamayı planlıyor.

Kargo uçuş mürettebatını kapsayan ilk kılavuz son birkaç hafta içinde geliştirildi ve 12 Mayıs’ta yayınladı. Bir seyahatin her aşamasında, uçuş öncesi havaalanına varışlardan uçak içi prosedürler ve detaylarına kadar önerilen prosedürleri kapsamaktadır. ICAO Hava Seyrüsefer Bürosu Havacılık Tıp Bölümü şefi Ansa Jordaan, çabaların önümüzdeki birkaç hafta içinde her bir ticari havacılık segmenti için temel rehberlik konusunda küresel fikir birliği geliştirme yönünde daha büyük bir çalışmanın parçası olduğunu belirtti.

Jordaan, 11 Mayıs ICAO web seminerinde “Herkesi gerçekten bu çalışmanın içine almaya gayret ediyoruz, böylece herkesin girdisini alabilecek ve tutarlı bir yaklaşım elde etmeye çalışacağız” dedi. “Zaman çizelgesi oldukça sıkı, ancak içinde bulunduğumuz durum nedeniyle bunu yapmamız gerekiyor.”

Bu çalışma, küresel havacılık organizasyonları, düzenleyici kurumlar ve sağlık kurumlarından temsilcilerin yer aldığı Konsey, Havacılık İyileştirme Çalışma Grubu tarafından yürütülmektedir. Görev gücünün planı olan Halk Sağlığı Koridorları (PHC) kavramı, her biri ticari hava yolculuğunun başlıca yönlerine odaklanan “modüller” geliştirmektedir: mürettebat, uçak, havaalanı tesisleri, yolcular ve kargo. Amaç: sağlık uzmanlarının en iyi uygulamalarını benimsemek ve havacılık için özelleştirilmiş bir dizi standart oluşturmak. Bir çeşit talimat vermeliyiz. ”

SARS’ın ardından 2006 yılında kurulan Sivil Havacılıkta Halk Sağlığı Olaylarının Önlenmesi ve Yönetimi için İşbirliği Düzenlemesi kapsamında çalışan Çalışma Grubu, devletler, ajanslar, operatörler, uçak üreticileri ve diğerleri tarafından yayınlanan kılavuz ile başlıyor. Sorunların çeşitliliği muazzamdır, yolcuların nasıl taranması gerektiğinden kabinlerin temizlenmesi için hangi temizlik maddelerinin uygun olduğuna kadar uzanır. Nisan ayında gerçekleştirilen ICAO üye devletleri üzerinde yapılan bir anket için 87 ülkeden yanıtlar geldi ve dünya çapında farklılığın yanı sıra karantina talimatlarının istenmeyen sonuçlarına dikkat çekti.

ICAO araştırması, katılımcıların üçte birinden gelen geri dönüşlerde pilotların, yerel yetkililer tarafından yapılan kısıtlamalar nedeniyle bir varış noktasında yiyecek veya yeterli dinlenme tesislerine erişiminin olmadığını bildirdiklerini söyledi. Ayrıca rapor edilen: uçuş ekiplerinin hızlı geri dönüşler gerçekleştirmeleri için uçaklarında kalmaları söylenen birkaç vakada uçuş öncesi yürüyüşler için apron sahasına girmelerine izin verilmediği belirtilmektedir. Jordaan, Bu durumun ciddi şekilde emniyetle ilişkili olduğunu belirtti.

Jordaan, Temel Sağlık Hizmeti- PHC (Primary Health Care )konseptinin her modül için kılavuz ve olası “sertifikalar” geliştireceğini söylerken, tüm protokollerin havacılığın operasyonlara yönelik emniyet yönetimi yaklaşımıyla uyumlu olmasını sağladığını söyledi. Örneğin, dezenfekte edilmiş bir hava aracının kabinine veya kokpit girişine yerleştirilmiş bir afiş olabilir. “Bağışıklık pasaportları” gibi benzer onaylar, en azından tarama daha süratle yapılabilene kadar yolcular için oldukça zor olacaktır.

Jordaan, bugün için % 100 güvenilir antikor testlerinin olmadığını belirterek, şu an için bir dokunulmazlık pasaportu mümkün olmadığını söyledi. Bunun için Teknolojiye veya gerekli bilimsel kanıtlara sahip olunmadığını ilave etti. Jordaan, yeni koronavirüs hakkında daha fazla bilgi edindikçe ve uygulamaların pratikte değerli veya işe yaramaz olduğu kanıtlandığında, kılavuzların değişeceğini vurguladı.

Yayınlan belgelerin tümünün devam eden çalışmalar olduğunu ve daha fazla bilgi elde edildikçe güncellenecek canlı belgeler olduğu ifade edildi.

ICAO tarafından yayımlanan Havacılıkta Covid-19’a ilişkin Emniyet Risklerinin Yönetimi Dökümanı DOC 10144 ekte sunulmuştur.

Havayolu taşımacılığının tüm taraflarının uyması gereken kuralları içerecek şekilde hazırlanmış kılavuz belirtilen kuruluşlara rehberlik edecektir.

Sağlıklı, Emniyetli Uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Doc 10144

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.