Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkICAO'yu bugünlere taşıyan Dr. Assad Kotaite 95'inci doğum gününde anıldı

ICAO’yu bugünlere taşıyan Dr. Assad Kotaite 95’inci doğum gününde anıldı

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 75 yaşına girmeye hazırlanırken, Birleşmiş Milletler nezdinde en eski kuruluş olarak kazandığı başarılara yön veren ve katkıda bulunan en ünlü kişi, sivil havacılık dünyasının en önde gelen ve saygı duyulan isimlerinden biri olan Dr. Assad Kotaite.

Birleşmiş Milletler tarihindeki kıdemli memurlar arasında en uzun kariyere sahip olan Dr. Kotaite’nin ICAO’daki görev süresi içinde sadece yarım asırlık katkısı olan katkıları için değil aynı zamanda dünya çapında ekonomik, kültürel ve sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü olarak hava taşımacılığını teşvik etmedeki katkısı nedeniyle her yönüyle övgüye değer bir kişilik olarak tarihteki yerini aldı.

Dr. Assad Kotaite, 6 Kasım 1925’te Güney Lübnan’daki bir yamaç köyü olan Hasbaya’da doğdu. Fransız Beyrut Üniversitesi’nden (1948) hukuk diploması aldıktan sonra Paris Üniversitesi’nden Hukuk Doktoru olarak mezun oldu. Ayrıca, Paris Üniversitesi ve Uluslararası Hukuk Akademisi Lahey’deki Institut des Hautes Études Internationales’de ek eğitim aldı.

Dr. Kotaite’in ICAO ile prestijli kariyeri 1953’te Lübnan Sivil Havacılık Dairesi Hukuk Bürosu, Uluslararası Anlaşmalar ve Dış İlişkiler Şefi ve Örgütün Hukuk Komitesinin bir üyesiyken başladı. ICAO Konseyi’nde (1956-1962) Lübnan’ın ulusal bir temsilcisi, Örgüt Genel Sekreteri (1970-1976) ve son olarak da otuz yılı aşkın bir süredir ICAO Konseyi Başkanı olarak (1976- 2006) görev yaptı.

Dr. Kotaite, anılarında, “Havacılığın, insanın yaratıcılığının, doğal engellerin ve zorlukların üstesinden gelmek için durdurulamaz insan dürtüsünün gücünü gösterdiğine şüphe yok. Ancak aynı zamanda Chicago Konferansının savaş müzakerelerinden (İkinci Dünya Savaşı )büyüyen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün, Birleşmiş Milletlerin bir parçası olarak göklerde barış, işbirliği, güvenlik ve güvenliği teşvik eden oldukça ilgili ve etkili bir Örgüt haline geldiğini de gösteriyor. ”Organizasyon, ICAO’da bulunduğu dönemde, mevcut Genel Merkez binasının inşası ile sonuçlanan üyeliğin hızlı bir şekilde genişlemesinden, sivil havacılığın sürekli büyümesine ve egemenlik konusundaki ihtilaflara kadar çeşitli zorluklarla karşılaştı. Bu zorluklar  Dr. Kotaite tarafından yazılan biyografide ayrıntılı olarak açıklanmıştı.

Uluslararası hukuku ve çok kültürlülüğü yaşam boyu sürdüren misyonunu yapmış, uluslararası işbirliği ve diyalog şampiyonu ve çok taraflı bir mimar olarak kabul edilen Dr. Kotaite, ICAO’ya zor zamanlarında rehberlik etti ve Dünya çapında bir işbirliği ve dayanışma ruhuna öncülük etti.

Dr. Kotaite, “Anılarım : 50 Yıllık Uluslararası Diplomasi ve Havacılığın Uzlaşması.” adlı kitabını yazarken 7 Aralık 1944’te Chicago’da imzalanan modern sivil havacılığın kaynağı olan Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’ndan ilham aldı. Kitabında bu girişimi (ICAO) ‘gerçek Magna Carta’ olarak nitelendirirken, “Uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli bir şekilde geliştirilebilmesi; fırsat eşitliği esasına dayanan ve sağlıklı bir şekilde işletilebilecek uluslararası hava taşımacılığı hizmetlerinin kurulabilmesi ve ilkesel düzenlemeleri belirlediği için uluslararası hava hukukunun temellerinin ve ekonomik gelişme sürecinin bu anlamda sağlandığını” yazdı.

11 Eylül saldırılarında desteğini esirgemedi

Dr. Kotaite, 11 Eylül (9/11) saldırıları sonucunda yaşanan krizde önemli bir rol aldı ve sivil havacılığın kötüye kullanılmasını önlemek ve ulusları küresel topluma yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için güçlerini birleştirmeye çağırırken geçmişteki deneyimleriyle, sivil havacılık sektörünün yaşadığı küresel krizin giderilmesinde  büyük bir destek sağladı

Sivil havacılığa olan katkıları unutulmadı

Dr.Assad Kotaite, sivil havacılık taşımacılığının güvenli ve düzenli gelişimine katkısı olan katkısının tanınması nedeniyle, sivil havacılık dünyasında en büyük onur olan Edward Warner Ödülü dahil olmak üzere uzun görev süresi boyunca birçok onur ve ödül aldı.

Dr. Kotaite, 31 Temmuz 2006’da emekli olduktan e Yüksek Lisans ve Doktora Sonrası Burs Fonu’nu kurdu. Bu burs programı özellikle havacılık eğitimi alanında yardımın ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir program olarak işlevini sürdürüyor. Anılarım  adlı kitabından elde tüm gelir bu fonda toplanmaktadır.

Bugün, 95’inci yaş günü kutlanan Kotaite, sivil havacılık alanındaki 50 yıllık havacılık yaşamında başarıyla sürdürdüğü diplomasi ve uzlaşma konusundaki özverisi ve havacılık standartlarının gelişmesine; özellikle gelişmekte olan ülkelerde teknik eğitim hedeflerine olan katkısı, bu alandaki ve gelecekteki liderler için şüphesiz ilham kaynağı olacak.

Assad Kotaite, 27 Şubat 2014 tarihinde 89 yaşında vefat etti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...