Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Rumlar Türk Uçaklarını BM’e Şikayet Etti

Emiliu’nun mektubuna, detaylı bir “ihlal listesi” de eklediğini ve mektubun, Birleşmiş Milletler tarafından dün, kamuoyuna açıklandığını, ayrıca BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul metni olarak da yayınlandığını yazdı.

Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Nikos Emiliu’nun, “Kıbrıs hava sahasının Türk savaş uçakları, kara sularının da Türk savaş gemileri tarafından Eylül ayı içerisinde ihlal edildiği” ve Ercan Havalimanı’nın Türk yolcu uçakları tarafından yasa dışı kullanıldığı iddiasıyla BM’ye mektup göndererek şikayette bulunduğu bildirildi.

Simerini gazetesi, Emiliu’nun mektubuna, detaylı bir “ihlal listesi” de eklediğini ve mektubun, Birleşmiş Milletler tarafından dün, kamuoyuna açıklandığını, ayrıca BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul metni olarak da yayınlandığını yazdı.

Habere göre Emiliu, mektubunda, Türkiye’nin bu hareketlerinin hedefinin, özde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini küçümsemek ve devam eden fiili bölünmeyi güçlendirerek, ayrılıkçı rejimi yükseltmek olduğunu” iddia etti.

Emiliu, Türkiye’nin “Lefkoşa FIR Hattı içerisinde, radyo frekansları aracılığıyla sivil ve askeri uçakları sistematik olarak taciz ettiğini” de öne sürerek, bu “tacizlere” son verilmesi için çağrıda bulundu.

(Gündem Kıbrıs)

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR