İstanbul Valiliği, insansız hava aracı araştırma ve geliştirme merkezinin bulunduğu bir bölgede izinsiz görüntü çektikleri gerekçesiyle ikisi Rusya vatandaşı, üç kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilik’ten yapılan açıklamada, “İlimizdeki İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezinin bulunduğu ve fotoğraf/video çekiminin izne tabi olduğu bölgede, izinsiz görüntü çektikleri tespit edilen Rusya uyruklu (iki kişi) ile Türk Vatandaşı İlk Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce 03.12.2020 Perşembe günü saat 10.30 sıralarında gözaltına alınmıştır” denildi.

Valilik soruşturmanın devam ettiğini ve gözaltı süresinin üç gün uzatıldığını aktardı.

Rusya’da yayın yapan özel NTV kanalı daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, iki çalışanlarının İstanbul’da gözaltına alındığını ve kendilerinden haber alamadıklarını açıklamıştı.

Sabah gazetesi de internet sitesinde yer alan haberde, gözaltına alınan iki Rus vatandaşının önce turist, sonra da gazeteci olduklarını söyledikleri ve akreditasyonları olmadığını öne sürdü.

Gözaltına alınanların Rus NTV televizyonunda yayınlanan Tsentralnoye Televideniye programının metin yazarı Aleksey Petruşko ile kameraman İvan Malışkin olduğu kaydedildi.

Valiliğin açıklaması için tıklayınız; TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.