Kan, serum, aşı ya da bazen basit bir tıbbi malzeme, acil vakalarda hayat kurtaran gereksinimler. İhtiyaç anında sadece bulmak yeterli değil; bunların zamanında ve doğru koşullarda yerine ulaştırılması en az o kadar önemli. Peki gelişmiş alt yapı ve iletişim imkanlarından yoksun bir coğrafyada bu ne kadar mümkün? İnsansız hava araçları (İHA) çözüm olabilir mi?

Afrika kıtasındayız. Yukarıdaki sorulara yanıt arayan ABD’li start-up şirketi Zipline, önce 2016’da Ruanda, üç yıl sonrasında ise Gana’da ‘acil drone hattı’ projesini hayata geçirmiş.

Sistem, her iki Afrika ülkesinde sağlık bakanlıkları ve yerel havacılık otoriteleriyle entegre çalışıyor. Hastaneler, klinikler yahut acil müdahale ekiplerinin bulunduğu herhangi bir adrese günde ortalama 2 bin teslimat yapma kapasitesine sahip. Bu da 20 milyondan fazla insanın hayat kurtaran tıbbi gereçlere zamanında erişimi demek. Hem de geleneksel yöntemlerden 10 kat daha hızlı.

Kaliforniya merkezli Zipline’ın kurucularından Keller Rinaudo, ‘Kan pahalı, hayat kurtarıcı ve fakat yola çıktığında uzun süre bozulmadan dayanmıyor. Dağlık, alt yapısı bozuk ve ulaşımı zor yerlerde otomobil ya da motosiklet gibi geleneksel metodlarla teslimat çok yetersiz’ diyor.

Haberin devamı için; tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.