Nevada Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı insansız hava araçlarının trafiğini kontrol etmek için bir yazılım geliştirdiklerini açıkladı.

Son yıllarda sayıları giderek artan insansız hava araçları ya da bir diğer ismiyle drone cihazları için trafik kontrol sistemi kuruluyor.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA öncülüğünde geliştirilen ‘İnsansız Hava Sistemleri Trafik Kontrol’ projesinin iş ortaklarından biri olan Nevada Üniversitesi’nde yeni bir yazılım geliştirildi. Yaklaşık 152 metre ve altındaki irtifadalarda uçan insansız hava aracı, helikopter ya da planör benzeri cihazların hareketlerini takip eden sistem, havadaki cihazların birbirlerine çarpmalarına engellemeyi amaçlıyor.

Yazılımla ilgili olarak bilgi veren araştırmacılardan Richard Kelly, önümüzdeki günlerde yazılımlarını bir drone cihazına yükleyerek NASA ile birlikte testlere başlayacaklarını açıkladı.

Bugüne kadar bağımsız olarak kullanılan insansız hava araçları çeşitli kazalara da yol açmıştı. Birçoğunun kullanımı için izin ya da ehliyet gerektirmeyen bu cihazların ABD’de polis merkezi ya da stadyum gibi yerlerin yakınlarında havalanmaları yasak. Türkiye’de de benzer yasak ve regülasyonlar konusunda çalışmalar yapılıyor. (Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.