Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkİHA'ların Yararı Olduğu Kadar Tehlikeleri de Artıyor

İHA’ların Yararı Olduğu Kadar Tehlikeleri de Artıyor

Amerika’da yalnızca 2015 Noel’inde bir milyon insansız hava aracı satıldı. Bu araçların popülaritesi artarken, fiyatları da düşüyor. Birçok kişi bu uçan araçların tehlikelerine dikkati çekiyor. Bir taraftan da İHA’ların birçok yararlı kullanım alanı da olabilir

İHA’ların oluşturduğu tehdide karşı bugünlerde kartallar kullanılıyor. Bu fikrin sahibi Sjoerd Hoogendoorn, bunun kartallar için bir tehlike oluşturmadığını söylüyor. Kartalların pençelerindeki pulumsu yapı İHA’larla karşılaşmalarında bu canlıları koruyor.

Hollanda polisi böylece yüksek teknolojili bir sorunu düşük teknolojili bir yöntemle çözüyor. Kartallar, girişi sınırlandırılmış hava sahalarına giren ya da kalabalıkların üzerinde uçan İHA’lara karşı kullanılıyor.

Bugünlerde ucuz İHA’lar 50 dolardan başlıyor. Aero Kinetics şirketinden İHA uzmanı Hulsey Smith, bu araçların suçlular tarafından kullanılabileceğini söylüyor.

Oyuncak İHA’ların bir terör saldırısında kullanılması olasılığının korkuya yol açabileceği ve yanlışlıkla kalabalıkların arasında düşebileceğini belirtiliyor.

Ancak en büyük tehdit havacılığa yönelik.

Smith, oyuncak bir İHA’nın helikopterle çarpışmasının ölümcül olacağını söylüyor. Aynı durum sivil uçaklar için de geçerli. Oyuncak İHA’nın kalkış sırasında bir jetin motoruna girmesi motorda felakete neden olacak bir arıza yaratabilir.

Ancak İHA’lar son derece büyük bir potansiyele de sahip. Dubai’de yapılan senelik ikinci ‘İyilik İçin İHAlar’ yarışmasında ana konu İHA’ların getirebileceği yararlardı. Yarışmayı kazanan Talip Muhammed el Hanai, petrol ve doğalgaz borularında oluşacak kaçakları uzaktan kapamayı sağlayan bir İHA tasarlamış.

El Hanai, yalnızca kaçakları tespit eden değil, aynı zamanda bunları tamir ederek insan hayatını koruyan bir İHA üretmek istediklerini söyledi.

Hulsey Smith, bu sektörde büyük fırsatlar olduğunu düşünüyor.

Smith, İHA’ların kalp krizi geçiren hastalara şok cihazlarını çok daha hızlı ulaştırabileceğini, fırtınalardan sonra çatı kontrolünü işçiler yerine yapabileceğini belirtiyor. Uzman ayrıca doğada bir çocuk kaybolduğunda pilotlu uçakların uçamadığı yerlere İHA’ların gidebileceğini de ekliyor.

Sektör hızla genişlerken uzmanlar, İHA’ların oluşturduğu tehditlerin ve getirebileceği yararların yeni yeni anlaşıldığını söylüyor.(Amerikanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

“Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Karain Hava Meydanı'nda yapılacak 6 ülkeden...

Avrupa’dan Türkiye’ye Fantastik Rota!

Avrupalı pilotlar Türkiye turuna geliyor. Etkinlik “Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” kapsamında...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “19 MAYIS – UÇAN GENÇLİK ETKİNLİĞİ” düzenleniyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri (Eskişehir), “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 6’ıncı kez düzenleniyor

“FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Sivrihisar Havacılık Merkezi /...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Havacı Çocuklar Etkinliği / Kağıt Uçak Yarışması” düzenliyor

Havacı Çocuklar, Hem Yarışıyor Hem Uçuyor!Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), “23 Nisan...

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...