Türk Hava Yolları, her sorunun üstesinden geldi ama şu kıyafet sorununu çözmedi. Sözünü ettiğimiz kabin ekiplerinin kıyafetleri. Bir şirket bu kadar mı olur, bir giysi seçmekte sıkıntı yaşayan!

Modacı Dilek Hanif’ın Türk Hava Yolları için tasarladığı ve 2012 Ağustos ayından beri kamuoyunda  yer alan ve Şubat 2013’te Twitter’da “trendig topic” olan kıyafet (kaftanlı, fesli, siyah çoraplı) çizimleri tasarımlarının kamuoyunda tepki toplaması ve alaya alınması üzerine tümüyle iptal edilmişti.Dilek Hanif’in THY için hazırladığı tasarımlar karşılığında anlaştığı ücret yaklaşık 75 bin Euro da böylece boşa harcandı gitti. Gerçi hepsi mi ödendi mi, bir kısmı mı ödendi, netice ne oldu bilmiyoruz ve bunun hesabını sormak THY hissedarlarının göreviydi.

Geçtiğimiz hafta kabin ekiplerinin kıyafetiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçuş personelinin üniformaları ile ilgili çalışma yaptıklarını, henüz tasarım aşamasında olduklarını,renkler konusunda bir değişikliği düşünmediklerini ama uçuş işlevselliği açısından tasarımların yeniden dizayn edileceğini belirtmiş.

Kıyafetlerin rengi  değişmeyecek,uçuş işlevselliği açısından -neyse- yeniden dizayn edilecekmiş. Dizayn’den vurgulanan Emirates ve benzeri Arap şirketlerindeki hostes kıyafetleri mi, bunu zaman gösterecek.Yeni kıyafetlerin hayata geçmesi  29 Ekim 2018; yani 3’üncü havalimanının hizmete alınacağı aynı tarihte.

Yeni alanda yeni kıyafetlerle THY! Ne ilgisi var anlamak mümkün değil.

Kıyafetle havalimanını özdeşleştirmek!

Kıyafetlerde uçuş işlevselliği açısından nasıl bir tasarım dizaynı olacakmış, hakikaten merak ettim.

Geçmiş dönemde yaşanan söz düelloları tarzındaki tartışmalara, en azından bu yıl daha  yakalanmak istemeyen THY yönetimi ya 2017′ yi bu şekilde geçiştiriyor, ya da zaman tasarruf zamanıdır, diyerek her şekilde 2018’e öteliyor.Öyle ya yıllardır tüm yönetimler, ne yapsalar kimse birşey beğendiremiyor. Ancak bunun faydası  da yok değil. Tartışmalar başlayınca ilköğretim çağındaki çocuklar bile konudan haberdar oluyor. Mesele o kadar derinlere nüfuz ediyor. Dolayısıyle reklam reklamdır iyisi kötüsü olmaz denilse bile tasarım sürecinde de dikkat etmek gerekiyor. Zamanında Atlasjet (Atlasglobal) hosteslerinin (o şirkette erkek kabin memuru çalışmaz) -halihazırda- beğeniyle karşılanan kıyafetlerini hazırlayan Dilek Hanif’in THY kıyafetlerini tasarım aşamasında  hazırlarken başına gelenler unutulmamalı.Hanif’in başına gelenlerden modacılar ders almış ve bundan böyle deyim yerindeyse yoğurdu üfleyerek mi yerler bilinmez ama,’yes man’  tarzını benimseyenler için  başlarına aynı şeylerin gelmeyeceğini söyleyemeyiz.

Ekim 2018′ e uzun bir süre var ama şimdiden soralım: Yeni kabin kıyafetlerini hangi modacı ya da hangi şirket tasarlama başladı. 2012’den başlayan tasarım çalışmalarının, Şubat 2013’te kamuoyuna sızdırılmasıyla birlikte,yaşanan tartışmaların bir kez  daha yinelenmemesi için kozmik-atomik,ultra(!) gizlilik dereceli bir çalışma süreci başlatıldı mı, bu da merak konusu.

*

ATCO VE PİLOT EMPATİ KURAMADI MI?

Geçtiğimiz hafta Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği,(TATCA) hava trafik yönetim ağının son kullanıcıları konumundaki hava trafik kontrolörleri ile pilotları buluşturmak için  ” ATCO – PILOT FORUM ” konulu bir etkinlik gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

14 ağustos’da yapılan forumla ilgili  olarak  sektörel medyada herhangi bir haber yayınlanmadı. Aslında, çok çok önemli bir etkinlik olarak değerlendirilmesi gereken forumda,TATCA’nın yaptığı açıklamayla istenen,“Kokpit ve hava trafik üniteleri arasında kurulan empatiyi ve işbirliğini arttırabilecek; emniyet, düzen ve hız prensipleri ışığında daha verimli ve etkin bir hava trafik yönetimi için incelenmesini gerekli gördüğünüz; örnek olay, konu başlığı ve sunum önerileri”  ne oldu, kaç tane geldi, kaçı değerlendirildi? İşin özü olan ’empati ve işbirliği’ yolunda ne gibi gelişmeler kaydedildi?   Forumla ilgili TATCA’nın ne internet sitesinden, ne sosyal medya hesaplarından hiçbir açıklama geçilmedi. Toplantının akıbeti ne oldu? Yapıldı mı,yapıldaysa ana başlıklar altında neler konuşuldu?

Madem kamuoyu ile paylaşıyorsunuz belki bilgilendirirsiniz diye yazıyorum.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.