İtalya Deniz Kuvvetleri için geliştirilen P-72A Deniz Karakol Uçağı projesinin ilk uçağı gözler önüne çıktı.

ATR 72-600 uçağı üzerinden geliştirilen deniz karakol uçağı için uzun süredir devam eden çalışmalar sonucunda ilk uçak sistem testlerine hazır hale getirildi. Alenia Aermacchi tarafından ana yükleniciliği yürütülen projede ilk uçağın Mart 2016’da servise girmeye hazır olması bekleniyor.

Toplam 4 uçağın tabii tutulacağı uygulamalar bir uçak için tamamlanmış durumda, ikinci uçak donatım işlemlerinde sona gelmiş durumdayken iki uçağın donatım çalışmaları sürüyor. Donatım kapsamında her bir uçağa Selex Seaspray 7200 arama radarı, Selex ATOS görev kontrol sistemi, elektro-optik ve infrared teknolojiler kullanan görüntüleme sistemi, bombeli gözlem pencereleri, havada açılabilir arka kapı, ilk yardım müdahale sistemi ve silah sistem istasyonları monte edilecek.

P-72A MPA_2

P-72A projesi kapsamında ATR 72-600 gövdesine monte edilen sistemler sebebiyle uçağın burun konisi yaklaşık 1,5 metre genişlerken tüm dış sistemler uçağa etkiyen sürtünme kuvvetinin %5 artmasına sebep oldu. Ancak uçuş ve 7 kişilik görev personeli ile uçacak olan uçak hala maksimum kalkış ağırlığının altında olduğu için performansta ciddi bir azalma beklenmezken uçağın 8-10 saatlik uçuş görevlerini yerine getirmesi bekleniyor.

Türkiye’de MELTEM-3 projesi ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı ihtiyacı kapsamında yine ATR 72-600 uçakları kullanılarak 6 adet Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı’nın Deniz Kuvvetleri Hava Filosuna dahil etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. MELTEM-3 projesi kapsamında hazırlanacak uçaklar P-72A projesinden farklı olarak denizaltılara karşı harp yeteneği öne çıkmış uçaklardan oluşacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.