Burdur’un Bucak ilçesinde doğan ve Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu olan Ayfer Gök, şehadetinin 23. yılında anıldı.

Burdur’un İstikbali “Gök”lerde! Türkiye’de 2 Mezarı Olan Tek Şehit Ayfer Gök…
Burdur;’un Bucak ilçesinde doğup büyüyen Ayfer Gök, Harp Okulu sonrasında F-5 ile eğitim uçuşu sırasında düşerek şehit oldu. Teğmen Gök, Türkiye’de 2 mezarı olan tek şehit…

Gök’ün hayat hikayesi, zorluklara rağmen hayallerinin peşinden giden bir genç kızın öyküsü olarak örnek gösteriliyor. Kamyon şoförü olan babasını bir yaşındayken kaybeden Gök, annesi ve üç kız kardeşiyle birlikte mücadele etti. Evlerinin balkonundaki halı tezgahında kilim dokuyarak ailesine katkı sağladı.

Liseden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Matematik Bölümü’nü kazandığı halde, astsubay olan amcasının da yönlendirmesiyle Hava Harp Okulu’na başladı. 1998 yılında iyi dereceyle mezun olduktan sonra, Çiğli Ana Jet Üssü’nde iki yıl uçuş eğitimi aldı. Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yaparken, 9 Şubat 2001 tarihinde F-5 uçağıyla yaptığı eğitim uçuşunda şehit düştü.

Gök’ün adı, ölümünden sonra çeşitli kurum ve yapılara verildi. Bucak’ta bir Anadolu lisesi, Burdur’da bir kavşak, Mardin’in Artuklu ilçesinde bir ortaokul, Konya’nın Selçuk ilçesinde bir anaokulu, Burdur’un Tefenni ilçesinde bir anaokulu, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bir anaokulu Gök’ün ismini taşıyor.

burdur'un istikbali göklerde1

Ayrıca, Gök’ün uçağının düştüğü yerde çoban Hikmet Demircan tarafından hazırlanan mezar, 19 sene sonra fark edildi. Hikmet Demircan’ın düzenlediği mezara 2020 yılında Ermenek Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapıldı.

Burdur Yenigün Gazetesi