Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı projesi Sukhoi Su-57 savaş uçağının ilk seri üretim paketi olacak olan 15 uçaklık siparişte ilk teslimatın Kasım 2019’da Rusya Federasyonu Hava ve Uzay Kuvvetleri’ne gerçekleştirilmesinin planlandığı açıklandı.

Rus basınında yer alan habere göre seri üretim sözleşmesi kapsamında Rus ordusuna teslim edilecek ilk Su-57 savaş uçağının yıl sonuna kadar teslim edilmiş olması planlanıyor. Bir gecikme yaşanmazsa teslimatın kasım ayında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı programı Su-57’nin seri üretiminin 2025 yılı civarında başlaması planlanırken bu tarihe kadar F-35 projesindekine benzer şekilde ancak çok daha az sayıda Su-57 savaş uçağının üretilerek Rusya Federasyonu Hava ve Uzay Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ilk aşamada 15 adet Su-57 savaş uçağının yaklaşık üç yıllık sürede üretimi planlanıyor.

ÜRETİM BAŞLADI ANCAK MOTORLAR 2023’DE HAZIR OLACAK

Su-57 savaş uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen Izdeliye-30 motorlarının test süreci henüz tamamlanmadı. 2017 yılında başlayan testlerin 2022 yılında bitmesi hedeflenirken Su-57’ye beşinci nesil savaş uçağı seviyesinde motor özellikleri sunacak olan Izdeliye-30 motorunun seri üretimine 2023 yılında başlanması planlanıyor.

Izdeliye-30 motoru hazır olana kadar Izdeliye-117 olarak da bilinen AL-41F1 motorlarını kullanacak olan Su-57 savaş uçakları motor teknolojisi farkından dolayı hem ısı izi olarak hem de motor kapasitesi olarak beşinci nesil savaş uçağı çerçevesine girebilmiş değil.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.