İnegöl Belediyesi, Doğa Sporlarını ön plan çıkarmak ve İnegöl’ü bu alanda söz sahibi bir konuma getirmek amacıyla, Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) Projesi kapsamında hayata geçireceği yamaç paraşütü kursu için kayıt almaya başlıyor.

28 Mart tarihinde Türk Hava Kurumu eğitmenleri eşliğinde başlayacak olan kurslara 28 kişi alınacak. Kursiyerler teorik eğitimlerin ardından yamaç paraşütüyle ilk uçuşlarını yapacaklar.

DOSTUM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
Yamaç paraşütü kurs kayıtları ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban; “Bilecik Kalkınma Ajansı(BEBKA)’dan destek aldığımız ve en kısa sürede hayata geçirmeyi düşündüğümüz Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) Projesi ile doğa yürüyüşleri, okçuluk, motocross, bisiklet, atv safari, offroad, foto safari, yamaç paraşütü, hafif sivil uçaklar, balık tutma, kano, kampçılık gibi pek çok doğa sporuna ev sahipliği yapabilecek bir kompleks gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu tesisin çalışmaları Yeniceköy Mahallemizde şuan tüm hızıyla devam ediyor. Bu noktada DOSTUM Projesi içerisinde yer alan ve önemli faaliyetlerden biri olarak göze çarpan ve İnegöl’ü bu alanda önemli bir seviyeye getireceğini düşündüğümüz “yamaç paraşütü kursu” kayıtlarını almaya başlıyoruz” dedi.

4384_11458049507

KURSA BAŞVURU 25 MART’A KADAR
Taban; “İnegöl Belediyesi olarak, Türk Hava Kurumu (THK) ve THK İnegöl Sportif Havacılık Kulübü ile ortaklaşa düzenlediğimiz ve 25 Mart tarihine kadar devam edecek yamaç paraşütü kurs başvurularının İnegöl Belediyesi Kent Müzesi’ne şahsen yapılması gerekmektedir. Ön başvuruda özellikle 16 yaşından gün almış olmak ve 100 kg ağırlığını geçmemiş olmak öncelik arz etmektedir.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
Ön kayıt başvurularından sonra kursa katılmak isteyen kişiler mülakata çağrılacak diyen Taban; “Mülakat sonucunda kursa katılmayı hak kazananlardan şu belgeler istenecektir; Uçulabilirlik Heyet Raporu, Adli Sicil Kaydı, 6 Fotoğraf, Öğrenim Belgesi, Uçuş Sigortası, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Kan Grubu Belgesi.28 kişilik bir kontenjanın ayrıldığı yamaç paraşütü kursu 28 Mart’ta Türk Hava Kurumu eğitmenleri eşliğinde başlayacak olup, 08 Nisan’a kadar devam edecektir. İlk aşamada sınıf ortamında projeksiyon eşliğinde eğitmenler tarafından 24 saatlik teorik dersler verilecek. Yamaç paraşütüne ilk adımı bu şekilde atan kursiyerler daha sonra hava şartlarına göre belirlenecek uygun yerlerde 10 saat sürecek yer eğitim çalışması yapacaklardır” dedi.

UÇUŞ DENEYİMİ YAŞAYACAKLAR
Taban; “Üçüncü aşama olan alçak tepe uçuşu ile kursiyerler 15 sorti yaparak havada ilk deneyimlerini yaşayacaklar. Son aşamada yamaç paraşütçüler orta ve yüksek tepe uçuşlarında 5 sorti yaparak bu başlangıç eğitimlerini tamamlayacaklardır.Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlere THK yamaçparaşütü sertifikası ve FAI (Uluslararası Havacılık Fedarasyonu) IPPI P2 (Uluslar Arası Pilot Seviye Kartı) almaya hak kazacaklardır.Böyle güzel bir aktiviteyi yapmamızdaki amaç ise kursa katılanların gökyüzüyle tanışmasını sağlamak, kursiyerlere temel bilgi ve uçuş tekniklerini öğreterek, onların bu sporun her seviyesinde yararlanacakları bilgileri almalarını düşündük.Ayrıca hayata geçirilecek Dostum projesi kapsamında İnegöl’e kazandırılacak yamaç paraşütü kalkış pisti ile ileri de bu alanda yapılması düşünülen ulusal ve uluslararası yarışmalara bu kursu bitiren yamaç paraşütçülerin katılım göstermeleri de bu vesileyle sağlanmış olacak” dedi.

Taban son olarak; “Kursa ön kayıt başvuruları için 0224 713 18 70 no’lu telefondan ve THK İnegöl Sportif Havacılık Kulübü’nün 0 532 711 73 99 numaralı telefonundan kurs ile ilgili detaylı bilgi de alınabilir. Ayrıca diğer branşlarla ilgili de eğitim ve sertifikalandırma işlemleri ilerleyen tarihlerde İnegöl Belediyespor öncülüğünde yapılacaktır. Bunlarla ilgili bilgilendirmeyi süresi geldiğinde tekrar ilçe halkımızla paylaşacağız. Dostum projesi içerisinde yer alan önemli faaliyetlerinden biri olan yamaç paraşütü kursunun şimdiden İnegöl’ümüze ve ilçe halkımıza hayırlı olmasını temenni eder, sağlıklı ve kazasız bir şekilde tamamlanması dileklerimle saygılarımı sunarım” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.