Birleşik Krallık (İngiltere) Kraliyet Hava Kuvvetleri 2019 yılı içerisinde F-35B savaş uçaklarının Kıbrıs’da yer alan Marham Hava Üssüne gönderileceğini açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu müthiş savaş uçakları bizim ulusal güvenliğimizi ve müttefiklerimizin güvenliğini küresel çapta tehditlerden koruyacaktır. Bu gönderim bu oyun değiştirici uçakların tamamen operasyonel olma sürecindeki önemli bir mihenk taşı olacaktır.” dedi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait olan F-35B savaş uçakları Birleşik Krallık (İngiltere) Kraliyet Donanması ile ortak kullanım görev tanımına sahip. Kıbrıs’da bu uçağın kullanılmasının hem hava kuvvetleri hem de donanma personelinin uçağın işletimi sürecindeki işbirliği ve kabiliyetlerini artırması hedefleniyor.

Elde edilecek personel kabiliyetlerinin yanı sıra uçağın ilk kez ana üssü dışında bir üsse konuşlandırılması durumunda yaşanacak sorunlar ve ihtiyaç konusunda da yol haritası çıkartılması planlanıyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Kıbrıs’ta kullandığı Tornado savaş uçaklarını Şubat ayında emeklilik planı çerçevesinde İngiltere’de ana karasına çekmiş ve Mart ayında son uçuşlar ile tüm Tornado filolarını emekliye ayırmıştı. İngiltere şuan 17 adet F-35B savaş uçağına sahip,toplamda 138 uçak almayı planlayan İngiltere’nin siparişlerinin bir kısmını F-35B’den F-35A serisine çevirmesi bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.