Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Sivil Havacılık Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘5N 1İnsan’ etkinliği 6 Nisan Cumartesi günü Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Aselsan Kıdemli İnsan Kaynakları Lideri Nazmi Bosca, Savronik A.Ş. İnsan Kaynakları Sorumlusu Merve Çokbiçer, Moers İnsan Kaynakları Direktörü Süleyman Işık, Faveo İnsan Kaynakları Müdürü Tülay Ardangil, ISG İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan ve Profesyonel Koç Kemal Başaranoğlu konuşmacı olarak katıldı.

“Anadolu Üniversitesi Türk sivil havacılığının temel taşlarını oluşturmuş bir üniversite”

İnsan Kaynakları departmanının algılanma şeklini anlatarak konuşmasına başlayan ISG İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan, “İnsan Kaynakları departmanı karar verici mekanizmaların bir adım gerisinde. Tabi zamanla bu durum gelişecek.” dedi. Anadolu Üniversitesi ile temelleri atılan ve şu anda Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi çatısı altında öğrenim faaliyetlerini sürdüren Havacılık Yönetimi Bölümü mezunlarına da değinen Arslan, “Anadolu Üniversitesi başlangıçtan beri Türk sivil havacılığının temel taşlarını oluşturmuş bir üniversite konumunda. Çalıştığım yerlerde hep Anadolu Üniversitesi mezunu insanlar vardı.” şeklinde konuştu.

İşe başvururken yapılması gerekenlerden de bahseden Ahmet Hakan Arslan, “İnsan Kaynakları departmanı olarak farklı CV’yi seçmek oldukça zor. Okul zamanında bu farkların aktarılması lâzım. Bir öğrencinin üniversite hayatında kesinlikle bir işte çalışması gerektiğini düşünüyorum. Farklı işlerde çalışmış insanlar CV’de farkını ortaya koyuyor. Tecrübesiz aday, ne yaptığını ve neden yaptığını anlatmalı. Firmalar çalışacakları insanın eğitilebilir olduğunu görmek istiyor, sizin de bunu gösterebilmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişinin tecrübeli olduğunu bilip mülakatlara hazırlıklı gitmeniz lazım. CV’yi hazır taslaklar kullanarak hazırlamak yerine özgün bir şekilde hazırlamak da benim için önemli bir kriter.” diyerek tavsiyelerde bulundu.

ASELSAN Kıdemli İnsan Kaynakları Lideri Nazmi Bosca ise, “Bugünü Anlamak ve Geleceğe Hazırlanmak” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Teknolojik gelişmelere dikkat çeken Bosca, “Artık cep telefonu ve bulut sistemi gibi farklı sistemlere geçildi. Teknoloji değişirken bizim hayatımıza ne getiriyor? Mesela arttırılmış gerçeklik, VR gözlükleri hayatımıza girdi. Bulunduğumuz fiziksel ortamdan tamamıyla soyutlanarak bir şeyler yapmaya başladık. Teknoloji, nereye gideceğini hâlâ kestiremediğimiz bir şey.  Şu anki üretim teknolojisine eksiltme teknolojisi adını veriyoruz. 3D yazıcılar ile hata yapma payı düşecek. Bunları konuştuğumuzda da ileriye dönük, kariyerinize yönelik bir şeyler kafanızda canlanıyor olabilir. Neler olacağını bilip kendimizi ona göre hazırlamamız gerekiyor.” dedi.

“Teknoloji gelişecek ancak biz insanlığımızı ne kadar koruyabilirsek o kadar başarılı olacağız”

Nazmi Bosca, “Teknoloji gelişecek ancak biz insanlığımızı ne kadar koruyabilirsek o kadar başarılı olacağız. Merak duygusu çok önemlidir. Merak etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Öğrenmeye açık olun. Önümüze her zaman engeller çıkacak ama bizi başarılı yapan şeyler o engelleri aşmak için gösterdiğimiz kararlılıktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Etkinlik sonunda ise Sivil Havacılık Kulübü tarafından katılımcılara çekiliş ile hediye dağıtımı gerçekleştirildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.