Birleşik Krallık yönetimi, uçaklarla dronelar arasında yaşanabilecek çarpışmaların etkileri üzerine bir çalışma yaparak kamuoyu ile paylaştı.

Çalışma için Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı, Askeri Havacılık Otoritesi ve İngiliz havayolu pilotları derneği (BALPA) beraber çalıştı. Uçuş sırasında drone olarak bilinen uzaktan kumanda edilen hava araçları ile yolcu uçakları arasında olası çarpışmaların simüle edilerek araştırıldığı çalışmada kinetik testler, çarpışma etki laboratuvarları ve bilgisayar modelleri kullanıldı.

Yapılan çalışma ile düşük hızlarda yaşanacak bir çarpışma sonucunda uçakların önemli parçalarında meydana gelen hasarların tehlike seviyesi belirlenmeye çalışıldı. Özellikle kokpit camları bu noktada hedef alındı.

Çalışma sonuçlarına göre;

 • Kuş çarpmasına karşı sertifiye edilmemiş helikopter camları normal seyir hızında dronelara karşı çok düşük bir dayanıma sahip.
 • Kuş çarpmasına karşı sertifiye edilmemiş helikopter camlarının sonuçları ile aynı durumda uçak camlarının sonuçları büyük oranda benzerlik gösteriyor.
 • Kuş çarpmasına karşı sertifiye edilen camlar daha iyi dayanım göstermelerine rağmen yine de önemli ölçüde zarar görüyorlar.
 • Helikopterlerin kuyruk rotorları dronelarla çarpışma durumuna karşı çok dayanıksız bulunuyorlar. Bilgisayar modellemesine göre küçük dronelara karşı bile kuyruk rotorunun bıçakları önemli hasarlar alabiliyor.
 • Hava yollarının kullandığı uçak camları drone çarpışmalarına karşı daha dayanıklı ancak belirli koşullarda çarpışma önemli zararlara sebep olabilir ki bunlar;
  • 1,2 kg’lık drone modelleri kullanılarak yapılan yüksek irtifa simülasyonlarında önemli zararların oluşmadığı görüldü.
  • Daha büyük dronelar kullanıldığı yüksek irtifalarda bile uçak camları drone çarpmalarında ciddi hasar alabiliyor.
 • Çarpışmalar gösteriyor ki küçük droneların metal parçalar içeren motorlarının etrafında bir koruyucu katman bulunmadığı için 1,2 kg’lık modellere göre helikopterlere daha fazla zarar verebiliyorlar.
 • Çalışma sonuçlarına göre tüm koşullarda drone parçaları kuş çarpmalarından daha fazla zarara sebep oluyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.