Beylikdüzü’nde Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin çarptığı TV kulesinin, GPS cihazlarında yükseklik engeli olarak işaretlenmediğini ortaya çıkaran Karar’ın haberi etkili oldu. Hayalet kule, 4 ay sonra Havacılık Enformasyon Yayını olan AIP sistemine yapay engel olarak işlendi.

İstanbul Beylikdüzü’nde 10 Mart’ta 7 kişinin hayatını kaybettiği Eczacıbaşı Grubu’na ait Skorsky S-76 tipi helikopterin kazası büyük bir ihmali gözler önüne serdi. Karar, Atatürk Havalimanı’nından kalkıp Bozüyük’e giden helikopterin çarptığı 257 metrelik TV kulesinin helikopterlerdeki GPS cihazlarında yükseklik engeli olarak işaretlenmediğini ortaya çıkardı. Bölgede uçuş yapan helikopter pilotları da faciaya neden olan ‘hayalet kule’nin GPS cihazlarında görünmediğini Karar için belgelemişti.

Büyük ihmalle ilgili ses getiren haberden sonra TV kulesinin ‘hayalet’ olmaktan çıkarılması için ilk adımın da 3 hafta önce atıldı. Karar’da Kenan Butakın’ın imzasıyla yayınlanan habere göre, ‘TV kulesi’ aynı isim altında küresel bir sistem olan Havacılık Enformasyon Yayını (AIP-Aeronautical Information Publication) sistemine işlendi. Sistemin ‘Obstacles’ yani engeller bölümündeki yapay engeller bölümüne 3 hafta önce işlenen kule hali hazırda helikopterlerdeki navigasyon cihazlarında görünmüyor. Bundan sonraki adımda, kule hakkındaki bilgi havacılar için özel bir veri tabanı olan AIP’ten cihaz güncellemelerinde alınacak.

Önümüzdeki günlerde tüm dünyada havacılıkta kullanılan navigasyon cihazlarında yapılacak güncellemede AIP’ten alınacak yeni veriler sistemlere işlenecek ve kule de hayalet olmaktan çıkacak. Uluslararası nitelik taşıyan sistemde, karşılıklı değişimler dökümanlara işleniyor. Bu veriler de kağıda dayalı, CD ve internette olmak üzere 3 ayrı ortamda da yayınlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.