Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde F-16 savaş uçağına ait dokümanları internetten satın almaya çalışan Rus vatandaşı tutuklandı.

19 Ağustos’da Silah Ticaretini Kontrol Yasasını ihlal etmekten hakim karşısına çıkartılacak olan Oleg Mikhaylovich Tishchenko 15 Mart’ta tutuklandığında suçlu olmadığını iddia etmişti. Hakkındaki iddia 15 Temmuz 2016’da hazırlanan Tishchenko uzun süredir Rusya’da olduğu için tutuklanamamıştı. Mart ayında ABD’ye seyahat eden Tishchenko tutuklandı.

Mahkeme tarafından Tishchenko’nun intetnetten temin etmeye çalıştığı dokümanları incelemek üzere tayin adilen hava kuvvetleri personeli dokümanların sadece F-16 uçaklarına ait olmadığı Hill Hava Üssünde konuşlu bulunan tüm tiplerdeki F-16 uçaklarının yanı sıra, F-35, F-22 ve A-10 tipi uçaklara ait teknik ve bakım bilgilerinin bulunduğunu tespit etti.

SORUŞTURMA VE TAKİP 2011’DE BAŞLADI

Dava dosyasına göre takip ve soruşturma süreci Haziran 2011’de Oleg Mikhaylovich Tishchenko’nun bir Rus video oyun sitesine ABD’den alacağı dokümanlar için yardım ararken yüklendiği video ile başladı.

Videoda Tishchenko F-16 uçaklarına ait dokümanları e-ticaret sitesi e-Bay üzerinden almak istediğini ancak uluslararası ticaret kısıtlamaları nedeniyle doğrudan kendisine kargolanamadığını ve bu nedenle yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Teksas’da yaşayan bir kişinin kabul ettiği teklif sonrasında Ekim 2011’de dokümanların e-Bay üzerinden satın alımı gerçekleştiriliyor. Bu süreçte kendisini Moskova merkezli bir oyun şirketinin yöneticisi olarak tanıtan Tishchenko’ya yardım etmeyi kabul eden Teksaslı dokümanların eski olmasından dolayı bunu kabul ettiğini söyledi.

Tishchenko savunmasında dokümanları şirketinin piyasa çıkarmaya hazırladığı bir oyun için sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak için ihtiyaç duyduğunu söyledi.

SADECE ABD’DEN DEĞİL HER YERDEN AYNI DOKÜMANLARI ALMIŞ

Şubat 2016’de e-Bay tarafından satın almaya çalıştığı dokümanların hassasiyeti nedeniyle uyarılan Tishchenko’nun hesap kayıtları incelendiğinde ise benzer dokümanları temin etmek için farklı kanalları denediği de ortaya çıktı. Hesap kayıtlarına göre Tishchenko Ocak 2012 ile Eylül 2015 arasında benzer dokümanları temin etmek için Almanya, Avustralya, Hollanda, Japonya, GKRY ve Tayvan’dan satıcılarla da temasa geçmiş.

Soruşturma kayıtlarına göre Tishchenko sadece F-16 uçakları için değil aralarında F-35 ve F-22’nin de bulunduğu hemen hemen tüm ABD yapımı savaş uçaklarına ait dokümanlara ihtiyaç duyduğunu bu dokümanları geliştireceği simülasyon tipi oyun için kullanacağını ve bu dokümanların kendisinden başka kimsenin eline geçmeyeceğini satıcılara söylediği belirtildi.

Mahkeme kayıtlarına göre son sekiz yıldır benzer dokümanları temin etmeye çalışan Tishchenko bilinen hiçbir kaynaktan söz konusu dokümanları temin edemedi. ABD yasaları gereğince Rusya’ya gönderilecek her türlü kargoda istenen belgeler nedeniyle söz konusu belgelerin ticareti resmen tamamlanamadı.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.