IrAero havayolu şirketine ait Sukhoi Superjet 100 yolcu uçağı, Moskova’nın Domodedovo Havalimanı’nda yapım aşamasında olan ve beton kaplaması yapılmayan piste iniş yaptı.

Havalimanı’nın  32L, 32R ve yapım aşamasında olan 32 olarak belirlenen üç pisti bulunuyor. İniş esnasında görüş mesafesinin açık olduğu, pilotların 32R pistine iniş talimatı verilmesine rağmen, kokpitin 32R’ye inmek için talimatları yanlış anladığıı ve üç pistin en sağındaki 32 pistine teker koyduğu öğrenildi.

Domodedovo Havalimanı’ndan yapılan açıklamada, operasyonlara kapalı piste iniş yapan uçakta hasar meydana gelmediği ve yaralanan olmadığı bildirildi.

IrAero havayolu şirketinden yapılan açıklamada, uçağın Sebatta’dan Moskova Domodedovo havalimanına sefer gerçekleştirdiği belirtilirken, uçakta herhangi bir arızanın söz konusu olmadığını, olayın araştırıldığı kaydedildi.

Rusya Ulaştırma Savcılığı Sözcüsü Yekaterina Korotkova, mürettebatın uçağı çok zor hava koşullarında indirmek zorunda kaldığını belirterek, pilotların görünürlüğün yetersiz olması nedeniyle hata yapmış olabileceğini anlattı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.