ABD’li uçak üreticisi Boeing, yıllardır devam eden ambargo kıskacından kurtulan İran’la masaya oturdu. Ülkeye yolcu uçağı ve yedek parça satışı için ön görüşmeler yapıldı

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, yaklaşık 40 yıldır devam eden yaptırım yükünü omzundan atan İran’a uçak satmaya hazırlanıyor. Bu, yaptırımlar kalkar kalkmaz Avrupalı yatırımcılarla görüşmeye başlayan İran’la ABD arasındaki ilk büyük ticari anlaşma olacak.

Pazartesi günü resmi bir açıklama yapan Boeing, ön müzakerelere başladıklarını duyurdu. Şirket adına konuşan Boeing sözcüsü, ABD hükümetinden İran havayolu şirketleri ile uçak satışı için gerekli izinlerin alındığını hatırlatarak İran’la yolcu uçağı ve yedek parça ticareti olanaklarını görüştüklerini belirtti.

Wall Street Journal’ın haberine göre Boeing’in Orta Doğu piyasasından sorumlu yaklaşık yetkilisi konuyla ilgili görüşmek üzere geçtiğimiz günlerde Tahran’a gitti. Görüşmelere katılan ülkenin en büyük havayolu şirketi İran Air yaptığı açıklamada toplantının her iki taraf için de oldukça verimli geçtiğini duyurdu.

EN GENÇ UÇAK 20 YAŞINDA

İran, 1979’daki İslam Devrimi sonrası ABD ve diğer Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırım yükünden varılan nükleer anlaşma sonrası ocak ayında kurtuldu.

Başta Avrupalılar için olmak üzere hızla yeni bir piyasa olma yoluna giren İran’da havacılık sektörünü de biran önce toparlamak istiyor. Çünkü hâlen Şah Pehlevi döneminden uçakların kullanıldığı ülkede en genç uçak 20 yaşında. Ambargo dolayısıyla uzun yıllar yaşlı uçak filosuyla hizmet veren İranlı havayollarının en az 500 yeni uçağa ihtiyacı var. Ülkede ortalama 20 yaş ve üzeri 248 uçağın hizmet veriyor.

İran, yaptırımların kalkmasının hemen ardından ocak ayında Avrupalı imalatçı Airbus’a liste fiyatı 27 milyar doları bulan 118 adet uçak siparişi vermişti. Ülkede ABD yaptırımları tamamen sona ermiş değil. Terör örgütlerine destek verdiği düşünülen bazı havayolu şirketleri de hâlen ABD yaptırımları altında. (businesSHT)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.