İran, ABD’nin balistik füze programı nedeniyle kendisine getirdiği yeni yaptırımları kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Jaber Ansari “İran’ın füze programı nükleer silah taşıma kapasitesi bulunacak şekilde tasarlanmadı. İran’ın balistik füze programını hedefleyen ABD yaptırımlarının yasal ve ahlaki meşruiyeti yok” dedi.

Ansari “Amerika bölgedeki ülkelere onlarca milyar dolarlık silah satıyor. Bu silahlar Filistinlilere, Lübnanlılara ve Yemen halkına karşı savaş suçlarında kullanılıyor” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Pazar günü yeni yaptırımlarla ilgili “Her eylem bir tepkiyle karşılacak” demişti.

Ekim ayında İran, BM yasaklarına rağmen nükleer başlık taşama kapasitesi de bulunan hassas güdümlü balistik füze denemesi yapmıştı.

Kalkan yaptırımlar

Yeni yaptırımlar ABD’nin İran’a nükleer programı nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırmasından bir gün sonra getirildi.

Bu yaptırımlara göre füze programıyla bağlantılı 11 kişi ve kurum ABD bankacılık sitemini kullanamayacak.

ABD Terörizm ve Mali İstihbarat müsteşarı Adam J. Szubin yaptırımları açıklarken “İran’ın balistik füze programı bölgesel ve küresel güvenliğe önemli bir tehdit oluşturuyor ve bu konuda uluslararası yaptırımlar sürecek” demişti.

ABD füze programıyla ilgili yaptırımları daha erken bir tarihte getirmeyi planlıyordu. Ancak yaptırımlar iki ülkedeki tutukluların takası nedeniyle geciktirildi.(bbctürkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.