İran füzeyle vurulma iddialarını “psikolojik savaşın bir ürünü” olarak niteleyip yalanladı.

Tahran’dan yapılan açıklamalarda ise uçağın İran tarafından düşürüldüğü iddiaları reddedildi. Hükümet sözcüsü Ali Rabiey, iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

İran Sivil Havacılık İdaresi de uçağın füzeyle düşürüldüğü iddialarını yalanladı ve “İncelemeler bir ya da iki yıl sürebilir” dedi.

İngiltere de “uçağın füzeyle vurulmuş olması ihtimali” nedeniyle, İran’a seyahat edecek olan vatandaşlarını uyardı.

Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi bir yolcu uçağı Çarşamba sabahı erken saatlerde Tahran’dan Kiev’e gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Kazada hayatını kaybedenler arasında 82 İranlı, 63 Kanadalı ve 11 de Ukraynalı bulunuyordu.

New York Times ele geçirdikleri görüntülerden, uçağın vurulduğu an küçük bir patlama olduğunu ancak uçağın o an patlamadığını, birkaç dakika daha havada kalarak rotasını havalimanına geri çevirdiğini ve dönüş esnasında patladığı sonucu çıkardıklarını iddia etti.

ABD’li Newsweek dergisine konuşan üç yetkili, uçağın Rusya yapımı Tor-M1 hava savunma sistemi tarafından muhtemelen yanlışlıkla hedef alındığını söylemişti.

İran ise füzeyle vurulma iddialarını “psikolojik savaşın bir ürünü” olarak niteleyip yalanladı.

İran Sivil Havacılık Örgütü’nden bir yetkili, uçağın başlangıçta havalimanı bölgesinden ayrılmak için batıya yöneldiğini, ardından bir sorundan hemen sonra döndüğünü ve kaza anında havalimanına geri dönmeye çalıştığını aktardı.

ABD Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) İran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait uçak havalanmadan yaklaşık 2 saat önce Amerikan pilotlara ve havayollarına, artan risk sebebiyle İran üzerinde uçmayı yasaklayan acil uyarı gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Ukrayna soruşturma başlattı

Ukrayna Başsavcılığı, İran’da Ukrayna Havayollarına ait uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Söz konusu olayda, 11 Ukraynalı hayatını kaybetmişti.

Ukrayna Başsavcılığının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ukrayna Başsavcılığı tarafından Tahran’dan Kıyiv’e giden Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın düşmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın amacı, 167 yolcu ve 9 mürettebatın ölmesinin nedenlerini araştırmaktır.” ifadelerine yer verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.