Ocak ayında sözleşme edimlerini yerine getirmeyen Airbus ve ATR şirketinin dava edileceğini duyuran İran Hükümeti, iki Avrupalı ​​uçak üreticisinin, satın alma sözleşmesinde anlaşmaya varılmış olmasına rağmen İran havayollarına herhangi bir yedek parça tedarik etmediğini açıkladı.

2016 yılında Iran Air, Airbus’tan 46 A320 ailesi uçağı, 38 A330 ve 16 A350 ve ATR’den 20 ATR 72 sipariş etmişti. Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ve İran’a yeniden yaptırımlar getirmesinin ardından iki uçak üreticisi 2018’de teslimatlarını durdurmuştu. O zamana kadar sadece 13 ATR 72 , iki A330 ve bir A321 İran ulusal havayoluna teslim edildi.

İran Ulaştırma Bakanı Mohammad Mohammadi-Bahsh şimdi iddiaları tekrarlıyor, ancak daha uzlaşmacı. Airbus sözleşmeye uymadığını söylerken, artık uçak üreticisine dava açmaktan bahsetmiyor. Aksine, sözleşmenin yeniden müzakere edilmesi gerektiğini açıkladı.  İran medyasına açıklama yapan Bakhsh, “Sözleşme şartlarında kesinlikle bazı değişiklikler olmalı ve bu değişikliklerle sözleşmeyi destekleyeceğiz ve buna uymaya devam edeceğiz.” dedi.

Avrupa Birliği’nin de dahil olduğu ABD ile İran arasındaki dolaylı görüşmeler üç aydır arka planda devam ediyor. 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmakla ilgili. Ancak şu ana kadar iki hükümetin konumlarında yakınlaştığına dair hiçbir işaret yok.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.