Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uçak havadayken atlayıp ölen ikinci pilot iniş takımlarının zarar görmesine kızmış

ABD Ulusal Ulaşım Emniyet Kurulu (NTSB) uçaktan atlayarak hayatını kaybeden ikinci pilotla ön raporunu dün yayımladı.

Raporda, Charles Hew Crooks’un, iniş takımları zarar verdiği için sinirlendiği yazıldı.

29 Temmuz’da meydana gelen olayda 23 yaşındaki yardımcı pilot, Kuzey Karolina’daki Raleigh-Durham Uluslararası Havalimanı’nın 48 kilometre güneyinde bulunmuştu. Crooks’un paraşüt taşımadığı belirlenmişti.

ASA 212-200 tipi kargo uçağının adı açıklanmayan kaptan pilotu, olay gününde paraşütle atlamaya yapan kişileri taşıdıklarını ve başka bir grubu almak için Raeford West Havalimanı’na gittiklerini söyledi.

Raporda, uçağı Crooks’un indirmeye çalıştığı iniş takımının sağ tarafını piste çarptıktan sonra pas geçtiği kaydedildi.

Kaptan pilot bunun ardından kontrolleri devralıp iniş takımlarında hasar olup olmadığını belirlenmesi için Raeford West Havalimanı’nın etrafında uçtu.

Bunun ardından acil iniş ilan edilirken pilotlar, uçağı Raleigh-Durham Havalima’nına yönlendirmek için hava trafik kontrolörleriyle temas halindeydi.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu iletişimi Crooks’un sağladığını bildirdi.

Raporda Crooks’un “sert iniş yüzünden açıkça kızgın olduğu” yazıldı.

Ppilot, ikinci pilotun kokpit penceresini açtığını ve midesinin bulandığını söyledi. Rapora göre Crooks daha sonra uçağın arkasındaki rampayı indirip “midesinin bulandığını ve havaya ihtiyacı olduğunu” ifade etti.

Kaptan pilot, Crooks’un ayağa kalkıp başlığını çıkardığını, özür dilediğini ve rampa kapısından paraşütsüz atladığını söyledi.

NTSB, uçağın iniş takımları olmadan acil iniş yaptığını ve çimlerin üzerinde durduğunu yazdı. Hafif yaralanan kaptan pilot hastaneye kaldırılırken daha sonra taburcu edildi.

Crooks’un cansız bedeniyse pilotun, yardımcısının uçaktan atladığını hava trafik kontrolörlerine iletmesiyle bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR