Ukrayna ve İran arasında PS752 sefer sayılı yolcu uçağının düşürülmesine ilişkin ikinci tur görüşmeler sürerken İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh, Kanada’nın müzakerelere alınmamasını ve Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne’ın bunu “kaba bir davranış” olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh, Bakan François-Philippe Champagne’ın geçtiğimiz günlerde Kanada’nın İran “rejiminden” hesap soracağını söylemesi üzerine, “Kanada ulusunun böyle bir dışişleri bakanının bu tür yayınlarına tanık olması gerektiği için çok üzgünüm.” dedi.

Bu ayın başlarında Champagne, Parlamento yakınlarında uaçğın düşürmesini protesto eden Kanadalı kurbanların ailelerine ailelerine seslenerek Kanada’nın “bunun temeline inmemizi istemeyen bir İran rejimi tarafından asla korkutulmayacağını” söylemişti.

Dışişleri bakan yardımcısının başkanlığındaki Ukrayna heyeti, dün İranlı yetkililer ve İran Sivil Havacılık Teşkilatı başkanıyla başlayan üç günlük görüşmeler için İran’da bulunuyor. Üç çalışma grubunun İran’ın soruşturmasını, yargı sürecini ve havayolu ile kurbanların ailelerine tazminat ödenmesini görüşüyor.

Ukrayna’nın Kanada Büyükelçisi Andriy Shevchenko, CBC News’e bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın İran askeri güçlerinin yanlışlıkla Ukrayna Uluslararası Hava Yolları’na ait PS752 sefer sayılı uçağı füzeyla düşürmesi üzerine vatandaşlarını kaybeden beş ülkenin – Kanada dahil – temsil edeceğini belirtmişti.

Khatibzadeh, İran’ın Kanada ile ilgilenmeyeceğini aktararak, “Kanada  bu konuda taraf değil. Dost Ukrayna hükümeti ve halkı bizim muhatabımız. Ukrayna uçağına yaklaşımımız açık. Çok kötü bir trajediydi. İran İslam Cumhuriyeti’nin sorumluluğu, bu olayın mağdurlarının ve ailelerinin haklarını yerine getirmek ve düzeltmektir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan PS752 sefer sayılı B737-800 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 9’u mürettebat 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.