İran Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan ilk S-300 hava savunma füze sistemlerini teslim aldıklarını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ansari, ilk S-300’leri teslim aldıklarını söyledi. Ansari, “Daha önce, eskide kalan bazı nedenlerden dolayı sürecin devam ettiğini açıklamıştık. Ancak bugün söyleyebilirim ki bu teknolojinin ilk teslimatını aldık. İlerleyen dönemlerde geriye kalan bölümü teslim alacağız.” dedi.

Rusya ile İran, 2007 yılında S-300’ler ile ilgili anlaşmaya varmıştı. Ancak, 9 Haziran 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından alınan karar nedeniyle İran ile olan askeri teknoloji işbirlikleri askıya alınmıştı. Bu nedenle S-300’lerin teslimatı ertelenmişti.

İran ile P5+1 (Rusya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya) ülkelerinin nükleer program konusunda anlaşmaya varmasının ardından Rusya, Nisan 2015 tarihinde S-300’ler ile ilgili yasağı kaldırıldığını ve yakın zamanda İran’a teslim edileceğini duyurmuştu.

S-300’lerin tamamının Temmuz 2016 tarihine kadar İran’a teslim edilmesi planlanıyor.

Stratejik önem taşıyan bina, askeri üs ve komplekslerin savunulması için tasarlanan S-300 hava savunma füze sistemi, farklı çeşitteki hedefleri vurabiliyor. (Haberrus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.