CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Rize-Artvin Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur. Havaalanı ilk planlanan yeri olan Fındıklı-Arhavi arasına kurulursa ancak bunun adı Rize-Artvin Havaalanı olur.” dedi.

Bayraktutan,   Havaalanını eğer Rize'ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur.
Bayraktutan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Rize ve Artvin için yapılması planlanan havaalanına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Rize ve Artvin için bir havaalanı yapılacağı vaadinde bulunduğunu ve bunu bölge insanı olarak takdirle karşıladıklarını anlatan Bayraktutan, yapılacak havaalanının her iki ile mümkün olduğunca eşit mesafede olması gerektiğini söyledi.
Havaalanının ilk olarak Ardeşen ilçesi sınırlarında bir yere kurulacağının duyulduğunu savunan Bayraktutan, “Ancak geçen hafta bir AK Parti Rize milletvekilinin değerlendirmesinden, havaalanının Rize merkeze 34, Trabzon merkeze 125 ve Artvin il sınırına ise 75 kilometre uzaklıkta Pazar ilçesinde Yeşilköy diye tabir edilen yerde yapılacağını öğrendik. Rize-Artvin Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur. Havaalanı ilk planlanan yeri olan Fındıklı-Arhavi arasına kurulursa ancak bunun adı Rize-Artvin Havaalanı olur.” dedi.
Bayraktutan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’ye havaalanı yapmak istemesinin makul karşılanabileceğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı doğduğu yere havaalanı yapacaksa yapsın ama bizim adımızı niye karıştırıyor. Havaalanını eğer Rize’ye yakın yere kurarlarsa bunun adı Rize Havaalanı olur.” diye konuştu.
-“Cumhurbaşkanının sözleri de keemlenyekundur”
Bayraktutan, bir soru üzerine de AK Parti’nin anayasa değişikliğiyle devletin temel değerlerini değiştirmek istediğini öne sürdü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “askeri darbeler, parlamenter sistemin olduğu yerde yapılır, başkanlığın olduğu yerde askeri darbeler yapılmaz” ifadesini kullandığını belirten Bayraktutan, “İnanılmaz bir anayasa hukuku terminolojisi. Her halde profesörler hangi okulu bitirdiklerini, kendilerini sorgulamışlardır bu değerlendirmeden sonra. Buna söylenecek hiçbir şey yok.” dedi.
Bayraktutan, bir siyasi partinin tek başına “anayasa yapıyorum, 1 ay içinde bunları düzenleyeceğim, gündeme getireceğim” demesinin de doğru olmadığını ileri sürerek, “Anayasalar toplumun büyük kesiminin uzlaşısıyla yapılması gerekir. Kalkıp da bir adama pide ısmarlar gibi ‘git, bir ay sonra bana anayasa yap’ demeyi şiddetle reddediyorum.” diye konuştu.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu saygılarımla arz ederim.
Uğur BAYRAKTUTAN
Artvin Milletvekili
Dönemin Başbakanı ve mevcut Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Havalimanı sözü vermiş ancak geçen süre zarfında henüz bir gelişme yaşanmamıştır. 2014 Belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Havalimanı yapılacağı dillendirilmiş olmasına karşın henüz bir çivi dahil çakılmamıştır.
Ayrıca yapılacak Havalimanının sadece Artvin’e özgü olmadığı Artvin – Rize Havalimanı olacağı açıklanmış ve ortak bir noktada yapılacağı ifade edilmişti. Artvin kamuoyunda bu söylem karşılık bulmasa da yaşanan süreç gözlemlenmiş, Ardeşen ilçesinde kurulması gündeme gelmişti. Artvin İl Merkezi ile Havalimanı yapılması düşünülen Rize’nin Ardeşen ilçesi arasındaki mesafe 120 KM’dir. Ardeşen ile Rize Merkezin mesafesi ile 50 KM’dir. Dolayısı ile ortak bir Havalimanı projesi ortak mesafelerle olması uygunluk kazanır. Artvin Merkez ile Arhavi ilçesi mesafesi 82 KM’dir. Rize Merkez ile Arhavi ilçesinin mesafesi de 84 KM’dir. Yani özetle Rize ve Artvin’in ortak Havalimanı yapmaları söz konusu ise Rize ve Artvin il Merkezlerine olan ortak mesafeleri dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde İki İl arasında yapılan ortak havalimanı değil, tek bir ilin hizmetine sunulan bir havalimanı olacaktır. Bunun içinde en uygun bölge Arhavi – Fındıklı sahil şeridi veya uygun görülen alan olmalıdır.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar söz konusu iken Ardeşen ilçesinde yapılması planlanan Havalimanının Artvin’e doğru daha yakınlaşması beklenirken aksine daha da uzaklaşarak Pazar ilçesine yapılması gündeme gelmiştir.
Bu bağlamda
1- Artvin – Rize ortak Havalimanı için 2016 bütçesinden pay ayrılmış mıdır?
2- Artvin – Rize ortak Havalimanı ne zaman ve nereye yapılacaktır?
3- Artvin – Rize ortak Havalimanı için yapılan çalışmalar ne aşamadadır?
4- Artvin – Rize ortak Havalimanı ne zaman açılacaktır?
5- Artvin – Rize ortak Havalimanı Artvin ili ve Rize ilinin ortak kullanacağı bir noktada mı yapılacaktır?
6- Artvin – Rize ortak Havalimanı Rize’ye 40 KM yakınlıktaki Pazar ilçesine Artvin’e 125 KM uzaklıktaki bölgeye yapıldığında bu hizmet Artvin’e mi yoksa Rize’ye mi yapılmış olacaktır?
7- Artvin – Rize ortak Havalimanı için yapılan yer tespitin adil yapıldığını düşünüyor musunuz? Konu ile ilgili yeniden bir yer tespiti yapmayı düşünüyor musunuz?(haberimhamsi.com)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.