İran devlet hava yolu şirketi İran Air’in Airbus ile gerçekleştirdiği 118 uçaklık anlaşmanın ardından gözler ülkedeki diğer şirketlere çevrildi.

Uranyum zenginleştirme programı konusunda batı ile anlaşmaya varması üzerine ülke üzerindeki ambargonun kaldırılma sürecinde sivil havacılık sektörüne yönelik adımlar atmaya başlayan İran’dan ilk büyük alım İran Air için Airbus’dan gelmişti. 25 Milyar Dolarlık anlaşma sonrasında gözlet ülkede faaliyet gösteren ve genellikle Sovyetler döneminde imal edilen uçakları kullanan şirkete çevrildi.

Rus haber sitesi Spuntnik’de yer alan habere göre İran’da faaliyet gösteren diğer şirketler Sukhoi firması ile Superjet 100 modeli için görüşmelerini sürüdürüyor. İranlı bir yetkiliye ait olduğu iddia edilen açıklamada “İran sivil havacılık yönetimi, son 3 yıldır Sukhoi şirketinin temsilcileriyle Moskova, Dubai ve Paris’teki sergilerde birkaç görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmeler, bir dizi gayri resmi niyet anlaşmaları dışında bir sonuç vermemişti. Nedeni ortada, İran havacılık sektörüne karşı uygulanan yaptırımlardı. Ancak söz konusu görüşmeler sırasında işbirliği için zemin hazırlanmıştı. Bu anlaşmaların sonucu ne olacak yakında göreceğiz. İran’ın 2-3 şirketi Sukhoi’a ilgi gösteriyor, bu Rus yolcu uçağının üstünlüklerinin farkındalar.” denildiği iddia edildi.

Aynı yetkiliye dayandırılan açıklamanın devamında ise “Rusya’yla işbirliğinin ilk aşamasında leasing seçimi muhtemel. Havayolu şirketlerimiz birkaç Sukhoi uçağını kiralayıp bu uçakların kendini İran’da nasıl göstereceğine bakmak isterdi. Bu, ilk başta İran’ın coğrafi özellikleriyle ilgili. Bir de sivil hava taşımacılığı hacmini artırmaya ihtiyacımız var. İran’da 76 havalimanı var. Büyük kısmı, küçük uçaklara hizmet veriyor. Ülke acil bir şekilde, 100 ve üstü yolcuyu taşıyabilen uçaklara ihtiyaç duyuyor. İran Ulaştırma Bakanlığı’nın son değerlendirmelerine göre, yakında neredeyse tüm filoyu, eskidiği için servisten çıkarmak gerekecek. Onların yerini 100 adet Sukhoi yolcu uçakları alabilir. Ciddi onarıma ihtiyaç doğarsa İran, bu uçakları teknik servislerin bulunduğu yerlere gönderir. lbette İran’da henüz şirketlerin ve yolcuların güvenini kazanması gerekecek. Şirketler, bu konuda yolculara yardımcı olabilir. Sovyetler döneminde, İran, Tu-154 yolcu uçaklarını başarılı bir şekilde kullanıyordu. Yani halkımız, Rus uçaklarını iyi tanıyor. Diğer yandan Tu-154’ün artık geçmişte kaldığı da biliniyor, Sukhoi Superjet 100 ise modern ve güvenli bir yolcu uçağıdır” ifadelerinin kullanıldığı ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.