İsrail hava sahasında Ryanair uçağı ile İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait 2 uçağın tehlikeli şekilde birbirine yaklaştığı ortaya çıktı.

Tehlikeli yakınlaşma 27 bin feet yükseklikte İsrail’in Güney kesiminde yer alan Ovda Havaalanı’nı yakınlarında gerçekleşti. 162 yolcusuyla Ovda Havaalanı’na inmek üzere yola çıkan Ryanair uçağının 2 askeri jetin tehlikeli bir şekilde yaklaştığını fark eden pilotun kuleyi uyararak rotasında değişiklik yaptığı ortaya çıktı. 1 Mart tarihinde yaşandığı ortaya çıkan olay ile ilgili ilk bilgiler İsrail ordu radyosunca duyuruldu.

Ryanair’den yapılan açıklamada Polonya’nın Krakov şehrinden Ovda Havalimanı için havalanan bir uçağın İsrail hava sahası üzerinde 2 adet askeri jet uçağı ile yaklaştığı ancak olayın tehlikeli bir duruma sebebiyet vermeden önlendiği açıklandı. Yapılan açıklamada 27 bin feet yükseklikteki uçağa 3 mil kadar yaklaşan uçakların fark edilmesi sonrasında kule ile koordineli şekilde hareket edilerek uçağın Ovda Havalimanı’na güvenli şekilde inişinin sağlandığı açıklandı.

Yerel kaynaklarda yer alan bilgiye göre eğitim uçuşu için havalanan 4 uçaktan 2’sinin eğitim sırasında sivil hava koridorunun sağ ve sol tarafında manevra yaptığı sırada yaklaşmanın gerçekleştiği ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.