Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Rus film ekibinin geri döneceği Soyuz MS-18 uzay aracının motorlarını test ederken uzayda yönünü kaybettiğini bildirdi.

Kozmonot Anton Shkaplerov tarafından acil durum mesajı alındığını ileten NASA, Uzay İstasyonu’nun test sırasında yer değiştirdiğini fark ettiklerini açıkladı.

Moskova Bölgesi Görev Kontrol Merkezi’nden uzmanlar, problemin Soyuz MS-18’in trafik kontrol sisteminin testi sırasında meydana geldiğini açıklarken, motor testlerinin genellikle geminin Dünya’ya dönmeden önce yapıldığı belirtildi.

Houston Görev Kontrol Merkezi’nden daha sonra yapılan açıklamada, mürettebatın, istasyonu normal yönüne aktarmak için Rus segmentinin motorlarının çalıştırıldığını söylerken, problemin ortadan kaldırıldığını aktardı.

NASA, Uzay İstasyonu’ndaki film ekibini dünyaya geri getirecek olan Soyuz motorlarının test sırasında beklendiği gibi kapanmadığını, yakıt tüketimi sınırına ulaştıklarında çalışmayı bırakmış olabileceğini belirtirken, daha sonrasında ISS’nin yönünün eski haline geri getirildiğini iletti.Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) da hatanın giderildiğini doğrularken,  durumun mürettebatın güvenliğini tehdit etmediğini kaydetti.

Kozmonot Oleg Novitsky’nin yanı sıra ISS’de uzaydaki ilk uzun metrajlı filmi çeken yönetmen Klim Shipenko ve oyuncu Yulia Peresild, Soyuz MS-18 ile  17 Ekim’de dünyaya dönmeyi planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.