BBCTürkçe’ye konuşan İGA CEO’su Kadri Samsunlu, pasaport kontrolünden geçmeden oluşturulan bir bölgede bir laboratuvar kurduklarını söyledi.

Yurt dışı uçuşların başlaması için hem yolcuların, hem de Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Samsunlu, Türkiye’ye havayolu ile girecek olan her yolcuya Covid-19 testi (PCR testi) yapılmasının planlandığı bilgisini verdi.

Samsunlu, “Sağlık Bakanlığı ile beraber, yurt dışından gelen bütün yolcuları Türkiye’ye girecek bütün yolcuları testten geçireceğiz. Yaklaşık 2 saat içinde bu testin sonucu çıkacak ve negatif olanlar gönül rahatlığıyla ülkeye girecek, biz de onları ülkemize kabul edeceğiz”dedi

Türkiye’de turizmin yeniden başlaması için test yapmanın “çok ciddi bir çözüm” olduğunu belirten Samsunlu, “İstanbul, Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara fark etmez, Türkiye’ye giren her yolcu testten geçecek” diye konuştu.

Samsunlu’nun açıklamasına göre testin bir ücreti olacak ancak bu henüz belirlenmedi ve “büyük ihtimalle bilet ücretlerinin içine yedirilecek.”

İstanbul Havalimanı’nda kurulan laboratuvarda günlük 20 bin test yapma kapasitesi bulunduğunu belirten Samsunlu, bunun İstanbul’a normal zamanda gelen yolcunun yarısı demek olduğunu söyledi.

Uçak bileti fiyatları artar mı?

Salgın sonrası dönemle ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de uçak bileti fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağı.

İGA CEO’su Samsunlu, sektörün bu kadar zora girdiği bir dönemde, sektörün hiçbir oyuncusunun “kendi başına böyle bir aksiyon alamayacağını” belirterek şunları kaydetti:

“Havalimancılığı çok regüle edilmiş bir iş, bizim bir tarifemiz var, biz kendi kafamıza göre yeni bir tarife kalemi açamayız. Hele hele sektörün bu kadar zora girdiği bir noktada, bir tane sektör oyuncusunun kendini kurtarmak için alacağı bir aksiyona kimse izin vermez. Bizim öyle bir niyetimiz zaten yok, toplu olarak bu krizden çıkacağız.

“Benim kendi ekonomimi kurtarmak için alacağım bir aksiyon havayolunu etkiliyorsa, zaten bu benim kendi ayağıma kurşun sıkmam gibi olur. Veya havayolu kendini kurtarmak için bir aksiyon alırsa, ben ondan etkilenmiş olurum, o da onların kendi ayağına kurşun sıkması gibi olur.

“Burada kuralların çok değişmeyeceğini, hatta hiç değişmeyeceğini düşünüyorum. Burada mühim olan pazar yaratmaktır, bu pazarı yaratmak için de havalimanlarının koronaya ne kadar hazır olduğu, aldığı önlemleri göstermesi, havayollarının da yeni şartlara göre daha fazla yolcuyu çekecek uygulamaları ve teklifleri yolculara yapması gerekir.”

BBCTürkçe

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.