Lufthansa’nın hissedarları 25 Haziran’da Olağanüstü Genel Kurul’da (EGM-extraordinary general meeting) anlaşmayı oylayacak.

Lufthansa yönetim kurulu, Avrupa Komisyonu ve Alman hükümeti tarafından kararlaştırılan, havayolunun iflasının önlenmesini sağlayacak 9 milyar € (9.9 milyar $) kurtarma planını içeren uzlaşmayı onayladı.

Kurul, AB’nin Lufthansa’nın hub’lar da (Merkez havalimanları) filo uçak sayılarında 12 uçak azaltmasının ve Münih (MUC) ve Frankfurt’ta (FRA) geniş uçuş sayılarından(slot) vazgeçmesinin istendiği paketi 25 Mayıs’ta reddetmişti.

Yeni anlaşmada hublar da yer alan uçak sayıları 4 uçak azaltılacak slotlarda da azaltma yoluna gidileceği detaylarda açıklanmaktadır.

AB ile uzlaşma sağlandıktan sonra yönetim kurulunun onayı hakkında yorum yapan Başkan Karl-Ludwig Kley, anlaşmayı “çok zor bir karar”, ancak gerekli olan bir karar olarak nitelendirdi.

“Yoğun tartışmaların ardından, yönetim kurulunun önerisini kabul etmek için sonuca vardık. Şirketlerini istikrara kavuşturmak için önemli katkılarda bulunmalarını gerektirse bile hissedarlarımızın bu yolu izlemelerini öneririz. Ancak Lufthansa’nın ileride çok zor bir yolla karşı karşıya olduğu açıkça ifade edilmelidir.”dedi.

Alman hükümeti, büyük şirketlere koronavirüs pandemisinin yol açtığı problemin çözümüne yardımcı olmak için oluşturulan 9 milyar Euro’luk kurtarma paketini kabul etti. Lufthansa, AB Komisyonu’nun şartını kabul etmesi ile 9 milyar euro hacmindeki devlet yardım paketini alabilecek. Alman hükümeti ile Lufthansa arasında varılan uzlaşmaya göre, yardım paketi Lufthansa hisselerinin yüzde 20’sinin devlete geçmesini de öngörüyor.

AB’nin resmi onayı ile oluşturulan anlaşma , 25 Haziran’da yapılması planlanan olağanüstü yıllık toplantıda hissedarların onayını almak zorunda.

Lufthansa şu anda normal programının% 2’sinden daha azı ile operasyona devam ediyor. Ancak Haziran ayının ortasına kadar normal uçuşun yaklaşık% 15’ini yeniden başlatmayı hedefliyor. Havayolu, Nisan sonunda 4 milyar € ‘dan fazla nakit paraya sahipti, ancak rezervleri üzerinden ayda 800 milyon € azalmakta. Operatör ayrıca iptal edilen uçuşlar için 1.8 milyar € civarında bir meblağı müşterilere geri ödeme yapmak zorunda.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.