ALEXANDRIA, Virginia – Uçuş Emniyeti Vakfı, 5 Şubat’ta İstanbul’da Pegasus Havayollarının 2193 sayılı seferinde pistten çıkarak yaşanan kazada ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı diledi. 5 Şubat’ta meydana gelen kazanın nedenini belirlemek, gelecekte tekrarını ve bu tip trajedileri önlemek için araştırma devam ediyor? Vakıf, tüm ülkelere havacılık kazalarını ve olaylarını suç haline getirmenin emniyeti artırmaya zarar vereceği hatırlatıldı.

Vakıf Başkanı ve CEO’su Dr.Shahidi “Geçen hafta yaşanan pist dışına çıkış sonucu yaşanan trajik olaydan sonra, kaza araştırmacılarına ayrıntılı bir şekilde araştırma yapma, olası nedenleri belirleme ve benzer kazaların meydana gelme olasılığını azaltmak için gerekli emniyet önerilerini yapma konusunda zaman verilmesi çok önemlidir. Kovuşturma söylentisi ortaya çıktığında en önemli şey bunun ne olduğunu ortaya çıkarmak zorlaşıyor. Türkiye hükümetini uçuş ekibine karşı yasal işlemlerde kısıtlama uygulamaya ve uçuş güvenliğinin geleceği üzerindeki olası olumsuz etkilerini göz önünde bulundurmaya çağırıyoruz. ”dedi.

Vakıf, kazaların ve olayların suçluluğu üzerinde kovuşturma yapılmasının emniyeti olumsuz etkilediği konusu üzerindeki çalışmalarını uzun zamandır sürdürmektedir. Vakfın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) 40. Yıl toplantısında sırasında söylediği gibi, kaza sonrasında cezalandırmak odaklı değil nedeninin belirlenerek aynı nedenlerle tekrarlanmasından kaçınmaktadır. Kovuşturma tehdidi, soruşturma sırasında ve gelecekte kritik güvenlik bilgilerinin akışı üzerinde ürpertici bir etkiye sahip olabilir. Kovuşturma, ayrıca etkili bir emniyet kültürü ve veri paylaşımını teşvik etmek için gerekli güveni ve işbirliğini tesis etmenin önünde bir engeldir.

ICAO Ek 13, Uçak Kazası ve Olay Soruşturması yönetmeliği, bir uçak kazası veya olay soruşturmasının tek amacının gelecekteki kaza ve olayların önlenmesi olduğunu ve pay veya suçu veya yükümlülüğün tahsisi için bir soruşturmanın “amacı olmadığını” açıkça belirtmektedir.

Shahidi, “Havacılık, küresel havacılık topluluğundaki paydaşların bilgi paylaşmaya ve birlikte çalışmaya istekli olduğu kadar güvenlidir” dedi. “Profesyonel araştırmacılar tarafından kazaların nedenlerinin anlaşılması için bir araştırma ve sonuçlarının ortaya konmasını sağlayacak atmosferi savunuyoruz, böylece bu trajediler tekrar ortaya çıkmayacaktır. Soruşturmanın bu aşamasında cezai kovuşturma tehdidinin neler getireceği garanti edilmez. ” dedi.

Uluslararası Havacılık sektöründe kazalar yukarıda belirtildiği gibi ICAO Ek 13’ göre araştırılır ve suçlu aranmaz. Kazanın asıl ve destekleyen kök nedenleri tespit edilerek ilgili birimlere düzeltici/iyileştirici önerilere raporda yer verilir. Bu konuda ülkemiz otoritelerinin daha hassas davranması kazaların sonrasında araştırma safhasının doğru sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır.

Kaza araştırmasını sürdüren ekibe kolaylıklar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.