Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaUzayİsveç, Avrupa'daki uzay yarışını kazanmak için ne yapıyor?

İsveç, Avrupa’daki uzay yarışını kazanmak için ne yapıyor?

İsveç, Avrupa’da Rusya dışında yörüngeye uydu fırlatan ilk uzay üssünü kurmayı hedefliyor.

Devlete ait İsveç Uzay Şirketi (SSC), Kuzey Kutup Dairesi’ne yaklaşık 195 kilometre uzaklıktaki Esrange Uzay Üssü’ndeki çalışmalarının son safhasına geldi.

İsveç’in kuzeyindeki Kiruna kasabasının yaklaşık 40 kilometre doğusunda yer alan ve 1966’da kurulan üs, ilk etapta Avrupa Uzay Ajansı’na aitti. Arazinin mülkiyeti, 1972’de yeni kurulan SSC’ye devredildi.

SSC’nin üst düzey yetkililerinden Stefan Gustafsson, Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian’a “Birinci olacağımıza inanıyorum” dedi. Gustafsson, hangarların ve sıvı yakıt sistemlerinin hazır durumda olduğunu, fırlatma rampalarında da son aşamaya gelindiğini belirtti.

Firma, Avrupa’daki uzay yarışında başlıca Norveç’in Andoya Uzay Merkezi ve BK’nin SaxaVord roket fırlatma üssüyle mücadele ediyor.

SSC yetkilisi, planlarda aksama yaşanmaması durumunda ilk uydu fırlatmasının ilkbaharda gerçekleştirileceğini söyledi.

Bunun başarıya ulaşması halinde Esrange üssünü 2030’a kadar bir “hızlı fırlatma” merkezine dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Gustafsson, “Bir gece önceden gönderilmesi istenen uyduları ertesi gün fırlatabileceğiz” dedi.

Gustafsson, geçen yıl 24 Şubat’ta Ukrayna savaşının çıkmasıyla çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Ukrayna savaşının başlamasından sonra Avrupa’nın kendi uydu fırlatma kapasitesine sahip olmadığı daha da belirginleşti. Bu açıdan Rusya’ya ve Kazakistan’daki Rus fırlatma üssü Baykonur’a bağımlıyız. Ayrıca bunlar Avrupa Uzay Ajansı’yla Rusya arasındaki teknik işbirliğini de gerektiriyor.”

Guardian’ın paylaştığı verilere göre geçen yıl itibarıyla yörüngede 6 bin 905 aktif uydu yer alıyor. 2021’deyse bu sayı 4 bin 800’dü.

Telekomünikasyon, internet altyapısı, araştırma çalışmaları ve ulusal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması için her hafta ortalama 50 yeni uydu yörüngeye fırlatılıyor. Önceki 10 yılda fırlatılan 4 bin 600 uyduya kıyasla 2022 ila 2031’de yörüngeye yaklaşık 18 bin 500 küçük uydunun fırlatılması bekleniyor.

Öte yandan SSC’nin Esrange üssünden fırlattığı TEXUS-58 roketinin nisanda Norveç’e düşmesi de gündem olmuştu. Firma, roketin 250 kilometre irtifaya ulaştıktan sonra arıza nedeniyle düştüğünü bildirmişti.

Yerleşim yerine 10 kilometre yakına düşen roket, daha sonra helikopterle İsveç’e geri götürülmüştü.

Norveç Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa atışla ilgili bilgilendirmede bulunulmadığı belirtilmiş ve “Norveç sınırında herhangi bir izinsiz eyleme izin verilemez” denmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...

Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

14 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalan, aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Gezeravcı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk...

İlk Türk astronot Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gazeravcı ve ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası...

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)İlk Türk astronot Alper...