JAS 39 C/D ve JAS 39E, resmi tedarikçi Försvarets materielverk’in (FMV) üretici Saab firması ile yaptığı anlaşmanın ardından yeni işlevsellik kazandı ve teslimat planlarını değiştirdi. İsveç Silahlı Kuvvetleri için bu, Gripen C/D’nin geliştirilmeye devam edeceği ve 2030’dan sonra yeni nesil savaş uçağı Gripen E’nin tanıtılmasıyla aynı anda görev yapabileceği anlamına geliyor.

İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Jonas Wikman, “Kötüleşen küresel durumla birlikte geleceğin tehdidiyle yüzleşmek için teknolojik gelişmelere ayak uydurmamız ve ön planda olmamız gerekiyor. Bu anlaşmanın her iki sistemle de çalışmaya devam edebileceğimiz ve zaman içinde güçlü bir savaş yeteneğine sahip olmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.” dedi

Gelecekteki tehditleri karşılamak için JAS 39E, diğer şeylerin yanı sıra tele savaş, radyo ve radar sistemlerinde de değişiklikler getiriyor. JAS 39E, 2023 sonbaharında FMV himayesinde hizmete girecek. Bu da uçuş test kapasitesini artıracak ve  İsveç Ordusunun 2020’li yılların ikinci yarısında sistemi devreye almasına temel  oluşturacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.