Rusya’nın Ukrayna’yı  kısmı olarak işgalinin istenmeyen bir sonucu olarak Finlandiya ve İsveç, tarihsel tarafsızlık konumlarını terk ederek ve NATO’ya katılmak istiyor.

Her şeyden önce, hem İsveç hem de Finlandiya silahlı kuvvetlerinin yıllar içinde, komşuları NATO ortaklarına göre çok sayıda ikili ve çok taraflı tatbikatlarla mükemmel bir birliktelik geliştirdi.

Birlikte çalışabilirliğe yardımcı olan temel bir konu, hem İsveç hem de Finlandiya’nın silah sistemleri için NATO standartlarını aşamalı olarak benimsemeleridir.

Bir diğer önemli husus ise, bu Kuzey ülkeleri ve NATO müttefiklerinin,  Silahli Kuvvetler arasında akıcı iletişim kanallarının kurulmasına ve bir dereceye kadar istihbarat teşkilatlarıylaiyi ilişkilerin kurulmasına izin veren (Temel Avrupa güvenlik meseleleri söz konusu olduğunda) ortak bir jeopolitik vizyona sahip olmalarıdır.

Bu özellikler, hem İsveç hem de Finlandiya’nın, açıkça bağımsız olmalarına rağmen, her zaman NATO’nun birleşik komuta ve harekat yapısı içinde entegrasyonlarını kolaylaştırması gereken NATO “dost” ülkeleri ki bu, “NATO dostu” olarak kabul edildikleri anlamına geliyor.

Amerikan B-52 stratejik bombardıman uçaklarına İsveç savaşçuçakları eşlik ediyor. Fotoğraf: İsveç Hava Kuvvetleri.

Ancak gerçek anlamda İsveç ve Finlandiya Hava Kuvvetlerinin NATO masasına getirdiği güç nedir?

İsveç Hava Kuvvetleri

İsveç Hava Kuvvetleri, JAS-39 Gripen hafif avcı uçağını C varyantında, ana savunma/saldırı aracı olarak kullanıyor. Sayılarının 65-70 arasında tahmin ediliyor.

Grip C İsveç
JAS-39C Gripen. Fotoğraf:  İsveç Hava Kuvvetleri.

Bu küçük ama güçlü savaş uçağı, kullanımı kolay ve ucuz bir makine olması, mümkün olan en düşük lojistik etkiyle olması ve ülkenin iç yollarındaki muharebe görevlerinde kullanılabilecek olması gibi belirli İsveç gereksinimlerine göre tasarlandı.  Amaç ise eski SSCB ile olası bir çatışma durumunda üslerinde imha edilmekten kaçınmaya yönelikti.

Eski olmalarına rağmen, Gripen C birkaç modernizasyon çalışmasından geçti ve bugün MBDA Meteor uzun menzilli havadan havaya füze kullanabilen elverişli savaş uçakları olarak görülüyor.

Saab Gripen E
Influenza E, İsveç ve Brezilya’dan. Fotoğraf: SAAB’ın izniyle

Ayrıca Hava Kuvvetleri, SAAB’yi, yine Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından satın alınan JAS-39C’nin derinlemesine modernize edilmiş, daha güçlü ve yetenekli bir versiyonu olan 60 E-serisi Gripen’i üretmesi için görevlendirdi.

İsveç, kendi yüksek yetenekli elektronik keşif platformlarını geliştirebilen yüksek teknolojik bir savunma endüstrisine sahip

İsveç Hava Kuvvetlerinin, elektronik keşif veya ELINT görevlerini gerçekleştirmek için istihbarat sistemleriyle modifiye edilmiş iki Gulftream IV uçağı bulunuyor.

SAAB 340 AEW Argus. Fotoğraf:  İsveç Hava Kuvvetleri.

Ayrıca iki SAAB 340 AEW havadan erken uyarı uçağına sahip. Bu uçakların yerini, hem platformu hem de yeni nesil sensörleri için SAAB 340 AEW’den çok daha güçlü iki GlobalEye AEW&C alacak.

İsveç’in büyüklüğü ve şimdiye kadar uzun mesafeli konuşlandırmalara gerek olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, İsveç’in NATO’nun lojistik ulaştırma yeteneklerine yapacağı katkılar nispeten marjinal olacak.

İsveç Hava Kuvvetleri şu anda havada yakıt ikmali görevleri için beş C-130H Herkül ve bir KC-130H’ye sahip. Hafif taşıma ve bağlantı için SAAB 340 eklenmelidir.

İsveç’in, üç C- 17 Globemaster III’ten oluşan Avrupa Ağır Hava İkmal Kanadı (veya HAW ) filosunda Finlandiya ve diğer NATO üyeleriyle birlikte ortak olması nedeniyle belirli ağır/stratejik taşıma yeteneklerine erişimi olduğunu belirtmekte fayda var. .

Ülke NATO’ya katıldığında, Hava Kuvvetlerinin orta vadede kendi stratejik konuşlandırma kapasitesinin bir kısmını elde etmek için yatırım yapması gerekecek gibi görünüyor.

İsveç Helikopter Gücü, hafif kuvvet hızlı konuşlandırma operasyonları, silahlı keşif ve özel kuvvet operasyonlarına odaklandı.

İsveç Helikopteri 15
AW109 veya Helikopter 15, İsveç Silahlı Kuvvetlerinde belirtildiği şekliyle.: İsveç Savunma Bakanlığı

İsveç Silahlı Kuvvetlerinde şu anda yaklaşık yirmi AW109 LUHS hafif helikopter, 18 orta nakliye NH90 (9 nakliye versiyonunda ve 9 ASW görevleri için) ve 15 UH-60M BlackHawk bulunuyor.

Finlandiya Hava Kuvvetleri

F/A-18 Hornet

İsveç’inkinden daha küçük ama kesinlikle güçlü olan Finlandiya Hava Kuvvetleri’nin savaş kabiliyeti, 50’den fazla tek kişilik F/A-18C Hornet ve 7 adet iki kişilik F/A-18D etrafında toplandı.

eşekarısı finlandiya
Fin F/A-18 Hornet. Fotoğraf: Finlandiya Hava Kuvvetleri’nin izniyle.

Fin Hornet, çağdaş tehditlerle tutarlı bir seviyede tutmak için yıllar içinde çeşitli güncelleme süreçlerinden geçti ve şu anda çok güçlü bir silah sistemi oluşturuyor, zaten orta menzilli havadan havaya füzelerle silahlandırılabilir durumdalar. -120C-7 AMRAAM, AIM-9X Sidewinder kısa menzilli havadan havaya füzeler ve güçlü AGM-158 Ortak Havadan Yüzeye Uzak Duran Füzeler, neredeyse 400 km’ye kadar uzaktaki gemileri ve kara kurulumlarını yok edebilir.

Ancak Finlandiya, Hornet’i 64 sözleşmeli birimi (9,4 milyar avro için) 2025’ten teslim edilmeye başlanması gereken Lockheed Martin F-35A blok 4 ile değiştirmeye karar verdiği için daha da güçlü bir Hava Kuvvetlerine sahip olacak.

F-35HX
F-35A, Finlandiya’daki testleri sırasında.

Finlandiya Hava Kuvvetleri, taktik nakliye yeteneklerini, biri özel ekipman kurulumu yoluyla elektronik istihbarat işlevlerini de yerine getiren üç Airbus C295M’ye dayandırıyor.

Finlandiya, Macaristan merkezli Avrupa Ağır Hava İkmal Kanadının ortağıdır, ancak bu  filoda bulunan üç C-17 yeni bir katkıyı temsil etmemektedir, çünkü birkaç NATO üyesi ülke de ortaktır ve bunları ortaklaşa işletmektedir.

Bu bölümdeki en önemli araç olarak Finlandiya Ordusu, kara harekatı versiyonu işlevli yaklaşık yirmi NH90 nakliye helikopterine sahiptir.

NATO’ya en büyük katkı Hava Kuvvetlerinden

Şimdiye kadar, genel olarak konuşursak, Finlandiya ve İsveç Hava Kuvvetleri’nin NATO’ya ana katkısının savaş havacılığında olacağını görebiliyoruz.

Finlandiya Hornet
Güçlü AGM-158 JASSM gizli seyir füzeleriyle donanmış Fin F/A-18D Hornet. Fotoğraf:  Finlandiya Hava Kuvvetleri.

NATO’nun kuzey kanadı bugün 120’den fazla uygun şekilde yükseltilmiş dördüncü nesil avcı uçağından büyük bir destek alacaktı. Ve gelecekte, İsveç Gripen E ve Fin F-35A’nın eklenmesiyle bu savaş gücü önemli ölçüde artacaktır.

NATO’nun kuzeye doğru genişlemesinin niteliksel yönleri

Niteliksel değişkenler kesinlikle değerlendirilmesi en zor olanlardır, ancak entelektüel bir girişimde bulunmaya değer. Stratejik olarak uçak ve helikopter sayılarının ötesinde, İsveç ve Finlandiya’nın birleşmesi NATO ve Rusya için neyi temsil ediyor?

Prensip olarak, Baltık Denizi, Rus Donanmasının çıkmakta çok zorlanacağı bir tür özel NATO havuzu veya gölü haline gelecektir. Ve stratejik Gotland adasının İsveç tarafından yakın zamanda askerileştirilmesi, Rus silahlı kuvvetlerinin durumunu daha da kötüleştiriyor.

Finlandiya’nın katılımı, Moskova’nın stratejik nükleer caydırıcılığının büyük bir bölümünü konuşlandırdığı Kola Yarımadası’nda bir NATO ortağıyla 1.300 km’den fazla sınırı paylaşacağı için Rusya için büyük bir tehdit anlamına gelebilir.

Finlandiya’dan Murmansk Koridoru’na (700 km demiryolu ve kara yolu) yönelik bir NATO saldırısı, Moskova ile önemli Murmansk limanı arasındaki iletişimi ve lojistiği ve ayrıca yarımadada bulunan tüm askeri üsleri kesebilir; Severomorsk limanı, Kuzey Filosunun üssü ve Rusya’nın nükleer saldırı denizaltı gücünün büyük bir bölümünü barındırdığı yer gibi. Bu bölgeye özgü engebeli, ormanlık arazi, Rusya’nın helikopterle taşınan özel harekat kuvvetlerinin konuşlandırılmasına karşı etkili bir savunma kurmasını engelleyecektir.

NATO stratejistleri, bu Kuzey ülkelerinin ittifaka katılması konusunda çok istekliler, çünkü bu, Rusya’nın şimdiye kadar nispeten güvenli olan kuzey kanadını korumak için çok daha fazla kaynak harcamak zorunda kalmasına yol açacaktır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.