ITA havayollarına ait A330 uçağı 29 Mayıs 2022 günü Newyork-Roma AZ609 seferinde Brest’de Fransa hava sahasına girdikten sonra düzenli olarak pozisyon raporu vermişti. Ancak daha sonra, Bordo hava trafik kontrolünden Marsilya hava trafik kontrolüne geçen pilotlar Marsilya Hava Trafik Kontrolörleri ile temas etmediler. Bunun üzerine Marsilya ATC Pilotlarla temas için uçağı birkaç kez aradılar. Uçaktan cevap alınamayınca potansiyel bir terörist olayı düşüncesiyle Fransa havacılık makamları Roma mevkidaşlarıyla 05.21’de iletişim kurdu. Fransız makamları, pilotun kabini görebilmek için yolcu uçağının yakınında uçmak için iki savaş uçağını uyardı.

Bu arada, ITA’nın Harekat Merkezi, pilotlara ACARS(uçak ve yer istasyonları arasındaki kısa mesajların uydu aracılığıyla iletilmesi için dijital veri bağlantı sistemi ) üzerinden mesaj göndermeye başladı. Buna rağmen bir süre daha telsiz teması sağlanamadı. Yaklaşık 10 dakika sonra pilotlar çağrılara cevap verdi ve Roma’ya planlanan varış saatinden 20 dakika erken inişi gerçekleştirdiler.

ITA havayolları İtalya’nın Bayrak taşıyıcı havayolu işletmesi Alitalia’nın iflas etmesi üzerine kurulmuştu. Medyaya sızan bilgilere göre ikinci pilot kurallar gereği kontrollü olarak kısa süreli uyuyordu

. Aynı zaman diliminde Kaptanın da uyuması üzerine 10 dakika süre uçakla telsiz teması kesilmişti. Uçak otopilotta olması nedeniyle rotasında uçuşa devam etti.

Geçmişte de buna benzer olaylar yaşanmıştır. Sadece her iki pilotun uyuması değil telsiz ses ayarının tamamen kısılması nedeniyle ATC çağrılarını duyamayan pilotların çağrılara cevap verememelerinden dolayı bazılarında önleme uçakları devreye girmiş ve uyarılar sonrasında temas sağlanabilmiştir.

Bilhassa pandemi sonrasında pilot bitkinliğine yönelik olay ve raporlamalar dikkati çekecek kadar artmış görünmektedir. Tüm havayolu işletmelerinin ve otoritelerin pilot bitkinliği probleminin üstüne gitmesi ve uluslararası düzeyde “Uçuş Görev Süreleri”ne ilişkin iyileştirici kurallar getirmesi gerekecektir. Böylesi olaylarda cezalandırma asla çözüm olarak görülmemelidir. Bu yapıldığı takdirde benzer olaylar devam eder ve hatta çok daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.