Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA), Hava Solunum İtki Sistemleri Entegrasyon Teknik Komitesi (ABPSI), Yüksek Hızlı Hava Solunum İtkisi (HSABP) ve Gaz Türbin İtkisi (GTE) komiteleri tarafından organize edilen “Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda İTÜ BeEngine takımı şampiyonluğu çok az bir farkla kaçırarak dünya ikincisi oldu.

itu_beengine_-(2)

Yarışmada İstanbul Teknik Üniversitesi’ni, danışmanlığını Uçak Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer’in üstlendiği İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ile Orçun Bulat temsil etti. Yıl içinde hazırladıkları teknik raporun değerlendirilmesi sonucu, tüm dünyadan gelen onlarca rapor arasından seçilerek üç finalistten biri olan ekip, Amerika’nın Salt Lake şehrinde düzenlenen 52. Joint Propulsion Conference etkinliğine davet edildi. Bu saygın konferansa katılan ekip, jüri üyelerinin karşısında tasarımlarını sundu ve ikinci oldu.

itu_beengine_-(1)

ABD’de her yıl düzenlenen yarışmanın bu seneki konusu ise ülkemiz de dahil birçok ülkenin askeri pilot yetiştirmek için kullandığı T-38 ses üstü eğitim uçağına alternatif motor tasarımı oluşturmaktı. NASA’nın astronot eğitimlerinde de yararlanılan bu uçak için AIAA tarafından düzenlenen yarışma kapsamında kabiliyeti artırılmış, aynı zamanda yakıt tüketimi de düşürülmüş bir art yakıcılı turbofan motorun kavramsal tasarımı gerçekleştirildi.

itu_beengine_-(3)

Uluslararası arenada ülkemizi temsil eden ekibi yürekten kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.