Corona virüsü salgını nedeniyle büyük bir mali kriz yaşayan hava yolu taşımacılığı sektöründe en radikal karar İzlandalı şirket Icelandair’dan geldi.

Business Insider’da yer alan habere göre Icelandair, tüm kabin ekibi personelinin görevine son verdi. Pazartesi gününden itibaren hava yolu firmasının uçaklarında hostes ve host bulunmayacak. Ancak belki bundan daha radikal olan karar, onların görevinin pilotlara verilecek olması!

Şirketten yapılan açıklamada, “Icelandair, mevcut kabin ekibi personelinin işine kalıcı olarak son verdi” denildi. Bu görevi üstlenecek olan pilotların uçakta yemek servisi gibi hizmetler sunmayacağının altı çizildi. Kabindeki servisler, corona virüsü salgını sonrası alınan önlemler çerçevesinde minimum seviyede olmaya devam edecek.

Yine de bu karar büyük tartışma yarattı. İlk olarak, pilotların böyle bir göreve sürülmesinin yasal olup olmadığı net değil. İkincisi, kabin görevlileri yolcular için uçuş güvenliğinin sağlanmasında hayati öneme sahip. Bunun için çeşitli özel eğitimlere girip, başarılı olup sertifika aldıktan sonra görevlerine başlıyorlar.

Bu konuda hiçbir eğitimi bulunmayan pilotların sadece iki gün sonra böyle bir rolü üstlenecek olması tepki çekti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.