Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 737 MAX 8 uçağının düşmesinden sonra dün Amerikan Borsalarında  Boeing hisselerinin değer kaybettiği açıklandı. 2001’den bu yana şirket, New  York Borsası’nın ana endeksi olan Dow Jones’da yüzde 10 düşüşle en büyük hisse kaybı yaşadı.

Boeing’in Fransız ortağı motor üreticisi Safran da, Paris Borsası’nda yüzde 2,5 değer kaybetti.

Hisselerin düşmesine neden olarak Amerikan Federal Havacılık Otoritesinin (FAA) en geç Nisan ayına  başına kadar  tüm Boeing 737 MAX sistemleriyle ilgili denetimlerini tamamlamasını istediği gösteriliyor. Denetimler sonucunda uçaklardaki teknik arıza ve eğitsel sorunlar  saptandığı takdirde, bunun Boeing şirketi için dramatik sonuçlara yol açabileceği kaydediliyor

Şirket yarın yapılması planlanan 777X’in yeni versiyonunun resmi sunum törenini  de ertelemeye karar verdi.

Soruşturma sonuçları açıklanıncaya kadar, FlyDubai, Norveç, Icelandair, Sourthwest ve Air Canada dahil olmak üzere diğer hava yolları, uçuşları sürdürme kararı aldı.

Türk Hava Yolları da, aynı şekilde uçuşlarını sürdürüyor. (*)

Dünya genelinde 19 hava yolu şirketi  Boeing 737 MAX 8 ve 9 serisi yolcu uçaklarını yere indirdi. Dünya genelinde 74 hava yolu şirketine toplamda 387 adet teslim edilmiş olan Boeing 737 MAX 8 ve 9 serisi uçakların neredeyse üçte biri yere indirilmişti.

(*) Edit notu; Haberin yayımlanmasından  kısa süre sonra THY de uçakları seferden çekti

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.