Uzay araçları tasarlayıp üretecek mühendisler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Dekan Prof. Dr. Şahin, “10 yıl içinde üreteceğimiz uyduyu uzaya fırlatmak istiyoruz” dedi

Uzay aracı üretecek mühendis yetiştirmek için yola çıkan İzmir Ekonomi Üniversitesi, 10 yıl içinde de Türkiye’nin yerli imkânlarıyla üreteceği uyduyu uzaya fırlatmayı amaçlıyor.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin, Güzelbahçe’de yapılacak yeni kampüste 19 bin metrekarelik laboratuvar oluşturacaklarını açıkladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Türkiye’nin kendi uydusunu üretme ve uzaya fırlatma vizyonuna hizmet amacıyla geçen yıl Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nü kurdu. Kısa süre içinde yapılanması tamamlanan bölüme 30 öğrenci yüzde 100 burslu olarak kabul edildi.

NASA Ziyareti

Dekan Şahin, “Kendi uçağımızı, kendi helikopterimizi yapalım diyoruz. Neden kendi uzay aracımızı, kendi uydumuzu yapmayalım? Bir kısmını biz yapıyoruz, bir kısmını başkasına yaptırıyoruz, Fransız Guyanası’ndan fırlattırıyoruz” diye konuştu.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği ile Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencilerini NASA’ya götüreceklerini belirten Prof.Dr. Şahin, 30 Nisan’da Amerika’daki uzay üslerini gezeceklerini anlattı. Orada hem astronotlarla, hem de yeni teknolojilerle öğrencileri buluşturarak gelecekte ulaşabilecekleri noktayı göstermeyi hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Şahin, “Sadece NASA’yı ziyaret etmeyeceğiz. Avrupa Uzay Ajansı’nı da, Türkiye’deki havacılık uzay fabrikalarını ve TUBİTAK’ın çalışmaları da izleyeceğiz” diye konuştu.

Yapacakları yeni yatırımlardan da söz eden Prof. Dr. Şahin şöyle konuştu: “Yakında, sipariş ettiğimiz süpersonik, sapsonik rüzgâr türbinleri ve jet motorumuz gelecek. Bunun yanında Güzelbahçe’de yapılacak yeni kampüste ortak laboratuvar kuracağız” dedi.

‘Demirtaş’ın Hedfei Büyük’

Daha önce NASA’da çalışan Yrd. Doç. Dr. Fabrizio Pinto da öğretim üyesi olarak üniversitede çalışıyor. Pinto, “Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş’ın 10 yıl içindeki amacı uzaya uydu göndermek. Bu konudaki isteklerini öğrenince NASA’daki tecrübelerimi hizmete sunmak için geldim” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.