Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

James-Webb teleskobu gelmiş geçmiş en uzak galaksiyi tespit etti

JADES-GS-z14-0 olarak adlandırılan galaksinin “çok parlak”, “oldukça büyük” ve oksijen barındırması ihtimali” bilim insanlarının ilgisini çekmesini sağlıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun şimdiye kadar keşfedilen en uzak galaksiyi tespit ettiğini duyurdu.

JADES-GS-z14-0 olarak adlandırılan galaksinin “çok parlak”, “oldukça büyük” olduğu ve “oksijen barındırdığı” tahmin ediliyor.

Şimdiye kadar tespit edilmiş en uzak galaksi olduğu düşünülen JADES-GS-z14-0’ın evrenin ilk çağlarına ilişkin bakış açısını “derinden etkileyebilecek” özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

00:15
02:00
Devamı

Uluslararası araştırma ekibinde görev alan bilim insanlarından Stefano Carniani ve Kevin Hainline, galaksinin “Evrenin erken dönemlerindeki teorik modeller ve bilgisayar simülasyonları tarafından öngörülen türden bir galaksi olmadığını” söyledi.

“Oksijen izi içerebilir”

“Doğa nasıl olur da 300 milyon yıldan daha kısa bir sürede böylesine parlak, devasa ve büyük bir galaksi yaratmış olabilir?” diye sorgulayan bilim insanları, evrenin iki saatlik bir film olarak kabul edilmesi durumunda galaksinin filmin “ilk iki buçuk dakikasına ait” olduğunu belirtiyor.

Genişliği bin 600 ışık yılından fazla olan galaksiden gelen ışığın teleskoba ulaşmasının 13,5 milyar yıldan fazla sürdüğünü hesaplayan bilim insanları, Büyük Patlama’nın ise 13,8 milyar yıl önce gerçekleştiğini belirtiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR