Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uzaydaki küresel rekabetin ortasında Çin aracı Ay’ın uzak yüzüne iniş yaptı

Çin aracı şu anda Güney Kutbu-Aitken Havzasında ve Dünya’ya geri getirmek üzere iki kilo ay taşı ve enkazı toplamaya çalışacak.

Çin’e ait bir uzay aracı, uzay araştırmalarında halen lider konumunda olan ABD ile Japonya, Hindistan ve Avrupa’nın da aralarında bulunduğu diğer ülkeler arasında giderek artan bir rekabetin ortasında Ay’ın uzak yüzüne iniş yaptı.

Bu görev, adını bir Çin ay tanrıçasından alan Chang’e ay keşif programının altıncısı. Aynı zamanda, 2020’de yakın taraftan bunu yapan Chang’e 5’in ardından numuneleri geri getirmek için tasarlanan ikinci görev.

Çin’in uzay aracı, Ay’ın daha az keşfedilmiş bölgesi ile daha iyi bilinen yakın tarafı arasındaki farklılıklar hakkında bilgi sağlayabilecek toprak ve kaya örnekleri toplayacak.

Mevcut görevde, iniş aracı yaklaşık iki gün boyunca iki kilograma kadar yüzey ve yeraltı malzemesi toplamak için mekanik bir kol ve bir matkap kullanacak.

Daha sonra iniş aracının üzerindeki bir yükselticinin numuneleri metal bir vakum kabı içinde ayın yörüngesinde dönen başka bir modüle geri götürmesi planlanıyor. Konteyner, 25 Haziran civarında Çin’in İç Moğolistan bölgesindeki çöllerde Dünya’ya dönecek olan bir yeniden giriş kapsülüne aktarılacak.

Ay’ın uzak tarafına yapılacak görevler çok daha zordur çünkü Ay dünyaya dönük değildir ve iletişimi sürdürmek için bir röle uydusuna ihtiyaç vardır. Arazi de daha engebeli ve iniş için daha az düz alan var.

Çin’in aracı, dört milyar yıldan daha uzun bir süre önce oluşmuş, 13 kilometre derinliğinde ve 2.500 kilometre çapında bir çarpma krateri olan Güney Kutbu-Aitken Havzasına indi.

Çin’in Xinhua Haber Ajansı, bu kraterin Ay’daki bu tür kraterlerin en eskisi ve en büyüğü olduğunu, bu nedenle Ay hakkında en eski bilgileri sağlayabileceğini söyledi ve inişin büyük etkisinin yüzeyin derinliklerinden materyalleri fırlatmış olabileceğini ekledi.

Çin ayrıca 2030’dan önce Ay’a bir insan göndermeyi hedefliyor. Başarılı olması halinde Çin, ABD’nin 1969’daki tarihi inişinden sonra bunu gerçekleştiren ikinci ülke olacak.

NASA bu yılın başlarında hedef tarihi 2026’ya ertelemiş olsa da ABD de Ay’a yeniden astronot indirmeyi planlıyor.

Ay’a insan göndermenin bilimsel değeri sınırlı olsa da – robotlar da insanlar kadar kolay örnek toplayabilir – bunu yapmak ulusal bir gurur kaynağıdır.

Avrupa da uzaydaki varlığını arttırıyor.

Bu hafta başında Avrupa ve Japonya tarafından ortaklaşa fırlatılan bir iklim araştırma uydusu yörüngeye gönderildi.

Dünyanın sıcaklık dengesini incelemek üzere tasarlanan ve EarthCARE uydusu olarak bilinen SpaceX aracı Salı günü Kaliforniya’daki kıyı Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssünden havalandı.

EarthCARE ismi Dünya Bulut Aerosol ve Radyasyon Kaşifi’nin kısaltmasıdır.

Uydu, bulutların ve aerosollerin (atmosferde asılı parçacıklar) güneş radyasyonunu uzaya geri yansıtmadaki ve dünya yüzeyinden yayılan kızılötesi radyasyonu hapsetmedeki rolünü incelemek üzere dört araçla donatılmıştır.

Araştırma, Avrupa Uzay Ajansı ile Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı arasındaki bir işbirliği projesidir.

Aşama ayrılmasının ardından yeniden kullanılabilir Falcon 9 birinci aşama güçlendirici Vandenberg’e geri inerek yedinci uçuşunu tamamladı.

Buna karşılık ABD’nin uzay aracı fırlatmak için özel sektör roketlerini kullanma çabaları defalarca ertelendi. Son dakika bilgisayar arızası Boeing’in ilk astronot uçuşunun Cumartesi günü planlanan fırlatılışını iptal etti.

Cumartesi günü erken saatlerde bir Japon milyarder, SpaceX’in mega roketinin geliştirilmesindeki belirsizlik nedeniyle Ay yörüngesine çıkma planını iptal etti. NASA bu roketi astronotlarını Ay’a göndermek için kullanmayı planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR