Uzayın derinliklerinde parlayan ilk yıldızların ışığını tespit etmeyi amaçlayan James Webb teleskobu, güneş kalkanını açarak, görevinin en önemli aşamalarından birini tamamladı.

Uçurtma biçimindeki dev güneş kalkanının açılması dün tamamlandı.

Tenis kortu büyüklüğündeki güneş kalkanı sayesinde teleskop evrendeki en uzak cisimlerden gelen sinyalleri algılayacak hassasiyete ulaşacak.

Çalışmalar bundan sonra, teleskobun en büyüğü 6,5 metre genişliğinde olan aynalarının açılması üzerinde odaklanacak.

Beş katmanlı güneş kalkanının açılması, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile havacılık ve savunma şirketi Northrop Grumman’daki mühendislik ekipleri için bir zafer niteliğinde.

Çok sayıda motor, dişli, makara ve kablo içeren tasarımın akıllıca olduğundan kuşkulanan birçok kişi bulunuyordu.

Ancak kalkanın farklı katmanları ilk olarak birbirinden ayrılıp gerilirken, yıllardır tam ölçekli ve daha küçük modeller üzerinde yapılan denemelerin faydası görüldü.

Diğer dördü gibi, sadece bir tel insan saçı inceliğindeki beşinci katman da Salı akşamı Türkiye saatiyle 19.58’de yerine oturtuldu.

NASA Genel Merkezi’nde Webb teleskobu programını yürüten Greg Robinson, “Uzayda teleskobun güneş kalkanını açmak, görevin başarısı için son derece önemli, inanılmaz bir dönüm noktası” diye konuştu.

Robinson, “Bu mühendislik harikasının tamamen açılabilmesi için binlerce parçanın hassas bir şekilde çalışması gerekiyordu. Ekip, bu karmaşık işlemle, büyük bir başarıya imza attı. Webb teleskobunun şimdiye kadar yaptığı en cüretkar işlerden biri bu” dedi.

Daha önceki tüm denemelerin Dünya’da, yerçekimi koşulları altında yapıldığını unutmamak gerek. Kalkan, uzayın benzersiz “sıfır yerçekimi” ortamında ilk kez açıldı.

Teleskobun konumlandırılma sistemlerinden sorumlu NASA yetkilisi Alphonso Stewart, “İlk seferdi ve başardık” dedi.

Northrop şirketinin güneş kalkanından sorumlu yetkilisi Hillary Stock da, “Büyük bir sevinç ve rahatlama oldu” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.