eller serbest kapı

All Nippon Airways (ANA), uçakta fiziksel teması en aza indirmek ve “patojenlerin potansiyel yayılmasını sınırlamak” için uçaklarına dünyanın ilk eller serbest tuvalet kapılarını yerleştirecek.

Japon havayolu şirketi, geçen yıl uçak içi tedarikçisi Jamco Corporation ile yenilikçi kapıyı geliştirmek için ortaklık kurdu ve geçen Eylül ayında havayolunun Tokyo Haneda havalimanındaki salonunda ürünün denemelerini gerçekleştirdi.

Eller serbest kapı, yolcuların kilidi açmak için dirseklerini kullanabilmeleri için büyük bir iç kapı kilitleme düğmesi ve ek bir tutamak ile donatılmıştır. Kapı mekanizmasına aşina olmayan yolculara operasyonel talimatlar sağlamak için tuvalet kabininin yanına bir tabela yerleştirildi.

Kapıların tanıtımı 1 Mayıstan itibaren iç hat uçuşlarında başlatılacak ve havayolu şirketi gelecekte tüm iç ve dış hat uçuşlarında hizmet vermeyi planlıyor. Yeni Ürün, 11 B787-8 uçağı, iki B787-9 uçağı ve sekiz B777-200 uçağı olmak üzere toplam 21 uçağa yerleştirilecek.

Müşteri Deneyimi Yönetimi ve Planlama Başkan Yardımcısı Shinichi Inoue, ANA Bakım Taahhüdü ilkelerinin rehberliğinde, yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine ve uygulanmasına yatırım yapmaya devam ettiklerini çünkü yolcuların ve personelin sağlığı ve emniyetinin en önemli öncelik olduğunu söyledi.

Shinichi Inoue, “Eller serbest tuvalet kapısı, seyahat deneyiminin daha emniyetli ve daha rahat hale getirmenin yollarını ararken bu prensibi uygulamaya koyduğumuz en son örnektir” dedi ve girişimin, havayolunun bir dizi temizlik standardını içeren ANA Bakım taahhüdünün bir parçası olduğunu vurguladı.

On yıllardır belli bir standarta sahip ve önceliğinin fiziki güvenlik olan uçak tuvalet kapılarının pandemi sürecinde hijyen açısından da güvenilir olmasına karar verilmiş ve bu yönde yenileme çalışmaları başlatılmıştır. Zaman içerisinde diğer havayolu işletmelerinin de hatta uçak üreticilerinin de bu yeniliği kabullenerek değişimi gerçekleştirebilecekleri değerlendirilmektedir.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.