ABD’deki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, yaptıkları deneylerde uyuyan bir kişinin gözlerine belli zaman aralıkları ile parlak ışıklar tutmanın, vücut saatinin yeniden başlamasını sağladığını gördüklerini söyledi.

Hürriyet’ten Birce Bora’nın haberine göre, araştırma kapsamında 19-36 yaş arası 39 deneğin iki hafta boyunca sabit bir saatte uykuya dalıp, yine sabit bir saatte uyanmaları sağlandı. İki haftalık bu sürecin ardından uyudukları sırada deneklerin gözlerine her on saniyede bir 2 milisaniye boyunca parlak bir ışık tutan bilim insanları, tüm deneklerin uykuya dalma ihtiyacı duydukları saatin bu işlem ertesinde iki saat ileri alınabildiğini gözlemledi.

FLAŞ TERAPİSİ

Uzmanlar “flaş terapisi” olarak tanımladıkları bu tedavi sayesinde farklı zaman dilimindeki bir ülkeye seyahat eden kişilerin en kısa zamanda içinde bulundukları yeni zaman dilimine uyum sağlayarak jet Lag’in etkilerinden kurtulabileceğini belirtti.

“Kısa zamanda uzun mesafeler kat eden insanlarda farklı zaman dilimlerine ulaşılmasına bağlı olarak biyolojik ritmin bozulması” diye bilinen Jet Lag sendromu, konsantrasyon bozuklukları, genel kırgınlık ve yorgunluk hissi ve sindirim sisteminde düzensizlikler gibi rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.