ABD’de 9.11 paranoyası  devam ediyor…

ABD’de tanıtım başlatan Türk Hava Yolları’nın (THY) son reklam filmi tartışma yarattı. Zira kimilerine göre, reklam anında arkada görünen saat ikiz kulelere saldırıyla anılan 09.11’i gösteriyordu. Bu olayda kasıt arayanların yanında, kimileri ise aksi yönde iddialarda bulundu.

Her yıl ABD ve dünyada milyonları ekran başına kilitleyen Amerikan Futbol Ligi (NFL) final mücadelesi önceki gece oynandı. Dünyanın izlediği maçta Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğu dikkat çekti. ABD’nin CBS televizyon kanalının maç öncesi yorum programı THY sponsorluğunda sunuldu. Maç öncesi ve sonrasında THY’nin reklamları CBS kanalında boy gösterdi. THY “Batman v Superman” filminin yıldız oyuncusu Ben Affleck’li reklam filmi, ilk kez ABD’deki Superbowl’da yayınlandı. “Batman’in şehri Gotham’a uçmaya hazır mısınız? Türk Hava Yolları yeni uçuş noktasını gururla sunar” sözleri ile yayınlanan reklam, Twitter’da trend topic listesinde birinci oldu. Ancak reklamda bir ayrıntı dikkat çekti. O da, Ben Affleck’in bir gökdelenden çıkarken arkadaki saatin 09.11’i gösterdiği iddiasıydı. Zira 11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki ikiz kulelere uçak saldırıları 09.11 rakamlarıyla özdeşleşmiş durumda.

İŞTE O AN:

Sosyal medyada dikkat çekilen olay, gündeme bomba gibi düşerken itirazlar da oldu. Kimileri bu durumun THY’ye bir komplo olabileceğini iddia etti. Zira, söz konusu bir uçak şirketiydi ve saat tam da bir gökdelenin önündeydi. Kimileri ise tamamen tesadüf olduğunu ileri sürdü. Saatin 09.11 değil de 09.12 olabileceği de söylenirken; kimileri hedefin 09.11 değil, akrep ve yelkovanla gülme efekti yaratmak olduğunu da iddia etti.

Ancak olay daha çok tartışılacak gibi görünüyor.

Zira bazı yorumcular da reklamın çekildiği Detroit Penobscot Binası’nın köşesindeki saatin hep bu anı gösterdiğini söyledi.

Sonuçta, ortada bir komplo teorisi de olsa THY’nin reklamı bu açıdan da çok konuşulacakmış gibi görünüyor. (odatv)

İşte o reklam:

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.