ABD’nin Boston şehrindeki Harvard Business School’da (HBS) “Turkish Airlines: Widen Your World” adı altında düzenlenen durum çalışmasında sunum yapan  THY Genel Müdürü Temel Kotil, tarifeli uçakla  döndü.

Kotil, Atatürk Havaalanı VİP Salonu’nda gazetecilere yaptığı bildiride , bu okulun THY’nin 2003-2013’teki çalışmalarına ilişkili olarak bir iş yaptığını ifade etti.HBS’nin yeryüzünde bu konudaki en mühim okul olduğunun vurgusunu yapan Kotil, “Ben de akademisyenim ama bu okulu yakından rastlamak , sınıfta bulunmak ve derse  katkıda bulunmak çok güzel bir şeydi” diye sohbet etti .

Kotil, THY’nin 10 yıl içerisinde bulunan gelişmesinin Harvard’ta son dershane talebelerine ders olduğunu dile getirerek, şu şekilde devam etti:

“Burada ‘İnşallah bu yıl 72 milyon yolcu taşıyacağız’ dediğimiz süre güzel oldu . Dersin dışarısında da Harvard Havacılık Kulübü’nün oturumuna katıldım. Onlara verdiğim seminerde THY’yi tümüyle anlattık. 2015 senesinde Atatürk Havaalanı Frankfurt’u geçti. Bunu ifade etmek de çok hoştu. Öğrenciler arasında Almanlar da vardı, Fransız da vardı, Çinli de vardı, Japon da vardı. Çok bir karma kadro vardı. Kısmet oldu ve biz de THY’yi anlatmış olduk.”

Kotil, buradaki derse dahil olan talebelerin tahmini yüzde 30’unun uçuşlarda THY’yi seçim ettiğini de ifade etti .

“Biz güvenli devam ederiz”

Temel Kotil, bir gazetecinin “THY uçaklarına karşı asılsız bomba ihbarlarının son zamanda arttığına” ilişkili olarak sorusunu, “THY olarak, herhangi bir uçuş emniyetiyle ilgili şikayet alırsak biz onu önemseriz. Biliyorsunuz uçağı geri çeviriyoruz. Tabii ki bu şirketimize zarar veriyor. Şimdiye kadar hiçbir sorun çıkmadı. Biz güvenli devam ederiz” şeklinde cevap verdi .

Havayolu şirketleri arasındaki bilinirlikte THY’nin Emirates’ten sonra ikinci olduğunu hatırlatan Kotil, Star Alliance üyeleri arasında nisan itibarıyla koltuk-kilometre durumundan United Havayöntemleri’nın sonrasında ikinci olacaklarını belirtti .

Kotil, THY’nin “Batman v Superman: Adaletin Şafağı” filmine sponsorluğu ile Amerikan futbolunun şampiyonluk mücadelesi olan Super Bowl’daki reklam çalışmalarının çok iyi denk geldiğini dile getirerek , “Super Bowl’u her biri konuşuyor. Aslında tabii bizim arkadaşlarımız çok iyi iş yapıyorlar. Ama anlaşılan Allah’ın nasibiyle çarpı iki benzeri bir etki yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

Güney Amerika’daki bir takım noktaları gelecek dönemde uçuş ağına katacaklarına dikkati çeken Kotil, “Latin Amerika,  bizim yeni Afrikamız olur” şeklinde sohbet etti .(haberport)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.